Veeam ve Sophos Stratejik İş Ortaklığı Yaptı

Fidye yazılım gibi siber güvenlik tehditlerini dikkatli bir şekilde tespit etmek, gerekli müdahaleyi belirlemek ve kritik bilgileri paylaşarak etkilenen verileri hızla kurtarmak için Veeam ve Sophos teknolojileri entegre oluyor.

Veri Koruma ve Fidye Yazılımı Kurtarma alanında lider Veeam Yazılım, siber güvenliği hizmet olarak sunan ve inovasyonda dünya lideri olan Sophos ile stratejik iş ortaklığını duyurdu. Bu iş ortaklığı sayesinde Veeam Data Platform, Sophos Managed Detection and Response (MDR) ile entegre olacak ve fidye ödemeleri için kurbanlar üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla genel saldırı zincirinde bir taktik olarak müşterilerin yedekleme ortamını manipüle etmeye, silmeye veya değiştirmeye çalışan fidye yazılımı saldırganlarına karşı iş açısından kritik yedeklemelerin güvenliğini artırmak için insan yönetiminde kritik bir tehdit algılama ve müdahale katmanı ekleyecek.

İnatçı siber saldırganlar oyunlarını sürekli olarak geliştirirken, soru artık bir kuruluşun ne zaman etkileneceği değil, ne sıklıkla etkileneceği oluyor ve bu da kuruluşların doğru koruma ve kurtarma yeteneklerine sahip olmasını her zamankinden daha kritik hale getiriyor. Veeam ve Sophos teknolojileri birlikte siber güvenlik tehditlerini dikkatli bir şekilde tespit ediyor, gerekli müdahaleyi belirliyor ve etkilenen verileri hızla kurtararak kurumların verilerinin her zaman erişilebilir ve kolayca kurtarılabilir olduğunu bilmelerini sağlıyor.

Veeam ve Sophos Stratejik İş Ortaklığı Yaptı

Veeam CTO’su Danny Allan artan siber saldırı tehdidinin ancak şirketlerin müşterilerine daha eksiksiz ve entegre koruma sunmak için bir araya gelmesiyle çözülebileceğini dile getirdi ve ekledi:

“Veri koruma ve fidye yazılım kurtarmada 1 numaralı dünya lideri ile 1 numaralı MDR teklifini birleştirmek müşterilere bugün piyasadaki en kapsamlı siber güvenlik koruması ve kurtarmasını sağlıyor. Ne olursa olsun işletmelerin çalışmaya devam etmesini sağlamak Veeam’in genel misyonunun merkezinde yer alıyor ve Sophos ile uçtan uca bir çözüm oluşturmak için bir araya gelerek müşterilerimizin genel güvenlik duruşunu güçlendirerek ve radikal bir esneklik sağlayarak onları kötü aktörlerden korumak için bir adım daha atıyoruz.”

Veeam Data Platform, müşterilerin üretim iş yüklerine ve yedekleme ortamlarına yönelik olası tehditleri tespit etmek için şirketlerin ortamlarını izliyor. Bir saldırganın yedekleri kurcalamaya çalışması gibi herhangi bir tehdit tespit edildiğinde Veeam, fidye yazılımlar, ağ ihlalleri, uygulamalı klavye düşmanları ve daha fazlası dahil olmak üzere karmaşık saldırıları hızla tespit edip etkisiz hale getiren 7/24 özel bir güvenlik ekibi sağlayan tam yönetimli bir tehdit avlama, tespit ve müdahale hizmeti olan Sophos MDR’ye bir uyarı gönderiyor. Sophos MDR güvenlik operasyonları ekibi, bir saldırının gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit ederek saldırganı engellemek, kontrol altına almak ve tamamen ortadan kaldırmak için harekete geçebiliyor.

“Sophos X-Ops tehdit istihbaratının da gösterdiği gibi, aktif düşmanlar taktiklerini, tekniklerini ve prosedürlerini (TTP’ler) geliştirme konusunda son derece beceriklidir ve çoğu zaman birçok kuruluşun tespit yeteneklerini geride bırakır.” diyen Sophos Teknoloji Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Marty Ward sözlerini şöyle sürdürdü: “Güvenli yedekleme ihtiyacı son derece önemlidir ve her zaman açık güvenlik operasyonları, iş açısından kritik olan bu verileri güçlendirmek için zorunludur. Sophos MDR dünya çapında 19.000’den fazla müşterisiyle en yaygın kullanılan MDR teklifidir ve bu acil ihtiyaç duyulan teklifi Veeam kullanan kuruluşlara genişletmek için sabırsızlanıyoruz. Birlikte kurumların güvenli bir şekilde çalışmasını sağlıyoruz.”

Veeam ve Sophos Stratejik İş Ortaklığı Yaptı

Bu stratejik ortaklığın diğer önemli faydaları şöyle:

Fidye Yazılımlarına Karşı Savunma: Sophos’un gelişmiş tehdit algılama ve önleme yetenekleri, Veeam tarafından sağlanan değişmez yedeklemeler ve sürümleme ile yedekleme verilerinin güvenli ve kurtarılabilir kalmasını sağlar.

Tehditlere Yanıt Süresini İyileştirme: Sophos MDR güvenlik operasyonları uzmanları, 38 dakika gibi sektör lideri bir ortalama yanıt süresi ile onaylanmış tehditleri durdurmak için anında müdahale eylemleri gerçekleştiriyor.

İç Güvenlik Tehditlerini Belirleme: Kötü amaçlı yazılım gibi iç ve dış tehditlerin kapsamlı bir şekilde izlenmesi, yedekleme verilerini tehlikeye atabilecek yetkisiz veya şüpheli etkinlikleri tespit eder.

Yanlışlıkla Silinmeyi Önleme: Yedekleme versiyonlama, denetim izleri ve değişmez depolama seçenekleri, yedekleme verilerini kasıtsız eylemlere karşı korur.

Uyumluluğun Sürdürülmesi: Sağlam veri koruma ve güvenlik özellikleri, kuruluşların GDPR, HIPAA ve sektöre özgü diğer düzenlemeler gibi yasal uyumluluk gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olabilir.

Siber Sigorta Gerekliliklerini Karşılamak: Sophos MDR, 7/24 tehdit izleme gibi kritik siber sigorta gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olarak, talep reddi olasılığını azaltır ve kuruluşların daha iyi primler almasına yardımcı olur.

İlgili haberler

>> Eğitim ve kalkınmayı ‘Cumhuriyet meselesi’ gören Sabancı, seferberlik ruhunu deprem bölgesine taşıdı