Veri Bilimi Geleceği Önemli Ölçüde Şekillendirecek: Tahmin Edilenden Daha Değerli

Veri bilimi geleceği

Veri bilimi geleceği tahmin edilenden çok daha güçlü bir şekilde değiştirecek gibi görünüyor. Birçok kişi bu alanı en az doğal kaynaklar kadar değerli görüyor.

Verilerin ne kadar değerli olduğunu anlamak için şirketlerin son dönem politikalarına bakmak yeterli olacaktır. Apple, Microsoft, Samsung ve diğer birçok teknoloji markası verilerin korunması için büyük yatırımlar yapıyor. Hatta ABD Savunma Bakanlığı bile bu alana rekor bütçe ayırdı.

Facebook gibi şirketlerin yaptığı veri ihlalleri bu alanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha göstermiş oldu. Özellikle kişisel veriler büyük şirketler için fazlasıyla değerli. Veri olarak değerlendirilen nesne, niteliksel ve niceliksel değişkenlerin sayısal değerleri olarak adlandırılıyor.

Size ait olan verilerin sayısal bir değer haline getirilmesi ve işlenmesi veri biliminin alanına giriyor. Bütün sektörlerin bu alanda çalışma yapabilme olanağı var. Özellikle bazı şirketler verileri değerlendirerek bazı politikalar belirliyor. Facebook bu alanda en fazla veri toplayan şirket olarak biliniyor.

Veri bilimi geleceği çok parlak

Gelecekte veri bilimi şu andan çok daha değerli olacak. Kullanıcılardan alınan en ufak bilgiler bile çeşitli sayısal verileri oluşturabilir. Tüm bunların değerlendirmesi ile birlikte çeşitli marka politikaları ve benzer stratejiler belirlenebiliyor. Bu sayede büyük şirketler gelirlerini önemli ölçüde artırıyor.

Veri bilimi geleceği

En az petrol kadar değerli olduğu söylenen verileri büyük şirketler sadece işlemekle kalmıyor aynı zamanda bunları çeşitli alanlarda kullanıyor. Mesela akıllı telefon veya bilgisayarınızdan girdiğiniz tüm veriler karşınıza reklam olarak çıkabiliyor. Özellikle Google bu alanda en fazla bilinen örnek.

Veri güvenliği büyük tehlike altında

Veri güvenliğinin çok büyük tehlike altında olduğunu söylemek mümkün. Siber saldırı ve siber savunma şeklinde devam eden çalışmalar ne yazık ki kullanıcıların verilerini tehlikeye atıyor. Hatırlayacağınız üzere sadece Yemeksepeti platformu üzerinden bile çok ciddi veri ihlali gerçekleştirilmişti.

Gelecekte hem verinin sağlanması hem de işlenmesi çok büyük bir öneme sahip olacak. Ayrıca tüm bu verilerin korunması için siber güvenlik sektörüne ciddi iş düşüyor.

İlgili Haberler:

>> Akıllı Telefon Alana 100 Dolar Verilecek: Samsung İlginç Bir Kampanya Başlattı

>> Enerjisa Üretim, Buluta Taşıdığı Uygulamalarıyla Operasyonel Verimliliği Artırdı