“Veri Merkezi ve Sunucu Gibi İlk Yatırım Maliyetlerini Düşürüyoruz” Ali Beklen

Bulut Bilişim mimarisi üzerine odaklanmış ve bu yeni teknolojiler sunan firmalardan biri olan CloudArena’nın kurucu ortağı Ali Beklen ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bizlere CloudArena hakkında bilgi verebilir misiniz? CloudArena kimdir, ne gibi hizmetler sunuyor?

CloudArena’yı 2011 yılının son çeyreğinde ortaklarım Arden Agopyan ve Tolga Yalçınkaya ile birlikte kurduk. CloudArena, yerli ve yabancı fonlardan aldığı yatırımların yanı sıra KOSGEB ve TÜBİTAK tarafından da desteklenen bir şirket konumunda bulunuyor. Ortaklarımız arasında bugüne kadar şirketimize toplam 2 milyon Dolar yatırım yapan Aslanoba Capital ve 212 Capital Partners da yer alıyor. Satış, destek ve Ar-Ge ekiplerimizle birlikte kadromuz toplam 17 kişiden oluşuyor. CloudArena olarak, tamamen ‘bulut bilişim’ mimarisi üzerine kurgulanmış servislere odaklanıyoruz ve ana faaliyet alanımız olan turizm sektöründe konaklama tesisleri ve turizm acentelerinin online platforma taşınmasında öncülük eden, online konaklama satın alma ve yolculuk planlama deneyimlerini basitleştiren ve sosyalleştiren yenilikçi web hizmetleri ve internet yazılımları geliştiriyoruz.1350473027_Hotelrunner_AliBeklen

İsminizden de anlaşıldığı üzere Bulut Bilişim teknolojileriyle fazlasıyla iç içesiniz. Bu teknolojileri hizmet sürecinde nerelerde kullanıyorsunuz?

Az önce de belirttiğim gibi, kurulduğumuz günden bu yana tamamen ‘bulut bilişim’ mimarisi üzerine kurgulanmış servislere odaklanmış durumdayız. Turizm sektörüne yönelik online konaklama, satın alma ve yolculuk planlama deneyimlerini basitleştiren ve sosyalleştiren web hizmetleri ve internet yazılımları geliştiriyoruz. Bağımsız otel, butik otel, motel, apart otel, pansiyon ve kısa dönem kiralık daireler gibi konaklama tesislerine yönelik geliştirdiğimiz yazılım servislerimizin yanı sıra turizm acentelerine yönelik bulut bilişim tabanlı çözümlerimiz de bulunuyor. Sunduğumuz bulut tabanlı altyapı sayesinde, işletmeler servislerimizi tamamen internet üzerinden kullanabildikleri için, veri merkezi ve sunucu gibi ilk yatırım maliyetlerini önemli oranda düşüyor. KOBİ ölçeğindeki tesisler bulut bilişim tabanlı konaklama tesisi yönetim ve dijital pazarlama sistemimiz HotelRunner’a büyük ilgi gösteriyor. HotelRunner, fiyat bağlamında tesislere büyük avantajlar sağlıyor. Bulut bilişim ve servis olarak yazılım, basit, self servis, ölçeklenebilir, esnek ve kolay olmasının yanı sıra düşük maliyetle sınırsız kaynak havuzu barındırabilmesi gibi avantajlarıyla işletmelere büyük katkılar sağlıyor. Bizim servislerimiz için aslında sektörel olarak özelleştirilmiş bulut çözümleri diyebiliriz. Bizimkiler gibi sektör spesifik ihtiyaçlara yönelik fonksiyonlar içeren bulut uygulamaları pazarın yeni trendi olacak.

Hizmetlerinizden HotelRunner konaklamanın Facebook’u olarak nitelendiriliyor. Bunun sebebi nedir? Bizleri aydınlatabilir misiniz?

CloudArena olarak kuruluş aşamasındaki hedefimiz, turizm sektörüne yönelik yenilikçi online çözümler geliştirmek ve çoğunlukla ‘offline’ kalan bir endüstriyi ‘online’ ortama taşımaktı. Bu hedef doğrultusunda, 2012 yılının sonunda bulut bilişim tabanlı dijital, konaklama tesis yönetim ve pazarlama platformu olan HotelRunner’ı hayata geçirdik. Servis Olarak Yazılım (SaaS) modeliyle sunulan HotelRunner, konaklama tesislerinin kendilerine özel online içeriklerini kolayca yaratıp yönetmelerini, küresel bilinirliklerini artırmalarını, müşteri ve odalarını yönetmelerini ve tüm online kanallardan rezervasyon kabul edebilmelerini mümkün kılan dijital konaklama tesisi yönetim ve pazarlama sistemi. HotelRunner, online oda ve fiyat yönetimi, tesis için profesyonel bir web sitesi, mobil web sitesi ve Facebook sayfası, tüm kanallardan online rezervasyon ve ödeme kabul edebilme imkanı, müşteri yönetimi ve sosyal medya bilinirliğini artırmak için kullanılacak sosyal kupon ve promosyonlar sağlıyor. Tüm HotelRunner servisleri web’de, mobil cihazlarda ve sosyal ağlarda sorunsuz çalışıyor. Özellikle KOBİ ölçeğindeki bağımsız otel, butik otel, motel, apart, pansiyon ve kısa dönem kiralık daireler gibi konaklama tesislerinin tüm online kanallardan rezervasyon kabul edebilmelerini sağlayan HotelRunner, tesislerin internet sitelerindeki ve sosyal ağlardaki online içerikleri kolayca oluşturup yönetebildikleri bir platform olarak öne çıkan sistem, diğer yandan doluluk oranlarının çarpıcı bir şekilde yükseltilmesini mümkün kılacak özelliklere sahip bulunuyor. HotelRunner’ın en önemli avantajlarından biri de konaklama tesislerinin herhangi bir POS sistemine ihtiyaç duymadan, müşterilerine çeşitli online ödeme seçenekleri sunmalarını sağlaması. Bunların yanı sıra HotelRunner’ın sunduğu, HotelRunner’a özel sosyal kupon teknolojisi sayesinde tüketiciler, pek çok alanda olduğu gibi konaklama alanında da aileleri ve arkadaşlarının dâhil olduğu yakın çevrelerinin fikirlerini göz önünde bulundurarak karar verebiliyor. Platform üzerinden tesislerin oluşturdukları sosyal kuponlar sayesinde, ziyaretçiler rezervasyon bilgilerini sosyal ağlarda paylaşarak otellerin pazarlamasını rezervasyon anında indirim karşılığı gönüllü olarak Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan yapabiliyor.

HotelRunner’ın konaklamanın Facebook’u olarak nitelendirilmesinin başlıca nedeni, sistemin uçtan uca tüm online süreçlerin yönetilebildiği, tesisin çevrimiçi varlık gösterebilmesini sağlayacak tüm araç ve entegrasyonlara sahip eksiksiz bir platform olması. Tesisler, aynı Facebook’ta hesap açmak kadar basit şekilde bir HotelRunner hesabı açarak kendileri ile ilgili resim, tanım, fiyat vb. bilgilerini girerek bir profil oluştururlar; platform üzerinden çeşitli online acenteler ve sosyal platformlarla ilişki kurarlar ve online satış yapmaya başlayabilirler.

CloudArena’nın gelecekte hangi yeni ürünlerini göreceğiz? Sunduğunuz hizmetlerde ne gibi farklılıklar olacak?

Acenteleri offline’dan online’a taşıyacak, HotelRunner ekosistemiyle entegre çalışan yeni bir platformu yakın bir tarihte tanıtmayı planlıyoruz.

Bildiğiniz gibi CloudArena olarak ana faaliyet alanımız olan turizm sektöründe konaklama tesisleri ve turizm acentelerinin online platforma taşınmasında öncülük eden, online konaklama satın alma ve yolculuk planlama deneyimlerini basitleştiren ve sosyalleştiren yenilikçi web hizmetleri ve internet yazılımları geliştiriyoruz. 30’dan fazla ülkede sunduğumuz online hizmetlerimizdeki küresel açılımımızı ve büyümemizi devam ettirerek dünya çapında inovasyon yapan bir Türk şirketi olmak yegane hedefimiz. Ayrıca CloudArena, turizm sektöründe oluşturmakta olduğu ekosistem üzerinden tüm dünyaya veri ve hizmet sağlayan bir güç olmayı hedefliyor. Bu hedefler doğrultusunda, önümüzdeki yıllarda yine turizm sektöründe konaklama ve servis satın alma deneyimini sosyalleştirip basitleştirerek ekosistemimizi destekleyecek inovatif ürün ve servisleri piyasaya süreceğiz.