Veri Merkezlerinde Dış Kaynak Kullanımının Önemi Artıyor

Veri Merkezlerinde Dış Kaynak Kullanımının Önemi Artıyor

PAYLAŞ

Veri merkezi yatırımcılarından Zenium’un araştırmasına göre, İngiliz ve Türk firmaların yüzde 51’i veri merkezinde dış kaynak kullanımına yönelmeyi planlıyor.

Dünyanın en büyük veri merkezi yatırımcılarından Zenium, veri merkezlerinde dış kaynak kullanımına yönelik İngiltere ve Türkiye’de “Modernizasyon Motivasyonu” adlı önemli bir araştırma gerçekleştirdi. Bu çalışmaya göre, değişen iş koşullarına ayak uydurabilmek için yeni teknolojileri benimseme, sürekli evrimleşme ve veri merkezi altyapı optimizasyonu konusunda veri merkezleri üzerindeki baskı gittikçe artıyor. Bu durum şirketlerin %70’inin genel BT bütçelerinin bir kısmını modernizasyona yönelik girişimlere ayırmasına sebep oluyor. Buna karşılık araştırmaya katılan yöneticilerin yalnızca %21’i, oluşacak ihtiyaca göre bu konudaki bütçelerini artırabileceklerini söylüyor.

Depolama ve bilişim kaynaklarına yönelik ihtiyacı en iyi şekilde karşılayabilme endişesi, bu sorunlara çözüm olarak dış kaynak kullanımını öne çıkarıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 51’i veri merkezi ihtiyaçlarını dış kaynak kullanarak çözmeleri durumunda, BT altyapılarının büyük ölçüde gelişeceğini düşündüklerini söylüyor.

Zenium Frankfurt One

Bu konuda bütçe ayıran şirketlerin ise yalnızca %24’ü özellikle veri merkezi modernizasyonu için fon ayırdıklarını belirtiyor. Çoğu şirket (%56) bütçelerinin %30’u veya daha azını bu amaca ayırırken, %22’lik düşük bir kesim ise bütçelerinin %10’dan azını bu doğrultuda kullanmak için ayırdıklarını söylüyor. Ancak katılımcıların yüzde 16’sı bu konuda olumsuz yanıt verip, veri merkezi bütçelerini “muhtemelen artırmayacaklarını” söylüyor. Yüzde 2’lik kesim ise bugünkü altyapılarının gelecekte oluşacak iş ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyeceğini açıkça söylüyor.

Dış kaynak kullanımı, altyapı sorunlarına maliyet odaklı bir çözüm oluşturuyor

Raporda ortaya çıkan ilginç sonuçlardan biri de, ölçekleme ve modernizasyon konusunda dış kaynak kullanımının potansiyel bir çözüm olarak görülmesi ve bu konuda duyulan güvenin hayli yüksek olması. Araştırmaya katılan kıdemli BT profesyonellerinin %94’ü veri merkezi gereksinimlerinin dış kaynak kullanılarak çözülmesinin, şirketlerinin BT altyapısını belli bir seviyeye kadar iyileştireceğini düşünüyor. %13’ü radikal bir iyileşme beklerken, %51’lik kesim de iyileşmenin yüksek bir seviyede olacağını düşünüyor. Halihazırda dış kaynak kullanan şirketler (%99), dış kaynak kullanımının bir şirketin BT altyapısını bir dereceye kadar geliştireceğini düşünürken, dış kaynak kullanmayan şirketlerde bu oran daha düşük (%79). Bu sonuçlar, işletmelerin büyük çoğunluğunda kısa ve uzun vadede veri merkezi sorunlarına “test edilip onaylanmış” bir çözüm olarak dış kaynak kullanımının gösterildiğini ortaya

Dış kaynak analiz şirketi HfS Research ve KPMG tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “2014 Dış Kaynak Hizmet Sağlayıcıların Durumu” adlı araştırmaya göre müşteriler, servis sağlayıcıların önümüzdeki iki yıl içinde işleyişlerinin standardizasyonu, otomasyonu ve dönüşümüne yardımcı olmalarını bekliyor. Aksi takdirde dış kaynak servis sağlayıcıları, müşterilerini kaybedebilir.

TP-LINK’ten Yeni Dış Mekan Erişim Noktaları: CPE210-CPE510

CEVAP VER