VMware’den Dijital Kurumlar İçin Yapay Zeka Kullanımına Hazır Geliştirici Altyapıları

VMware'den Dijital Kurumlar İçin Yapay Zeka Kullanımına Hazır Geliştirici Altyapıları

VMware, Inc., müşterilerinin uygulamalarını ve altyapısını modernleştirmesine yardımcı olan portföy güncellemelerini duyurdu. vSphere 7 ve vSAN 7’nin yeni sürümleri, BT ekiplerinin yapay zeka kullanımına hazır geliştirici altyapısıyla yeni ve mevcut uygulamaları desteklemesini, ödün vermeden ölçeklenmesini, altyapı ve veri güvenliğini artırmasını ve operasyonları kolaylaştırmasını sağlıyor.

.

VMware Bulut Platform İş Birimi Pazarlama Başkan Yardımcısı Lee Caswell, konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Altyapı sahipleri, gelişmiş yapay zeka iş yükleri gibi heyecan verici ve yeni konteynerleştirilmiş uygulamaları güvenlikten ödün vermeden desteklemek için birbiriyle yarışıyor. VMware olarak NVIDIA ile gerçekleştirdiğimiz iş ortaklığı üzerinden vSphere yöneticilerinin geleneksel sanallaştırılmış uygulamalara ek olarak yeni kurumsal yapay zeka ortamları üzerinde etki sahibi olmasına yardımcı oluyoruz. Ayrıca vSAN’daki HCI Mesh ile yüksek kapasiteli HCI kullanım alanlarına ve AMD EPYC işlemcilerindeki SEV-ES güvenlik özelliğinden faydalanabilen konteynerleştirilmiş iş yüklerine sahip olmalarını sağlıyoruz. Bu yeni özellikler, altyapıların hızını sorunsuz bir şekilde uygulama değişiminde yaşanan hıza ulaştıracak.”

Dijital İşleri İleriye Taşımak İçin Yapay Zeka Kullanımına Hazır Geliştirici Altyapısı Sunuluyor

VMware yapay zeka kullanımına hazır kurumsal bir platform sunmak için NVIDIA ile olan işbirliğinin yeni adımını da duyurdu. Bu platform VMware vSphere’in sektör lideri bilişim sanallaştırma yazılımıyla NVIDIA AI Enterprise suitini birleştiriyor. Yapay zeka kullanımına hazır platforma yapılan güncellemeler arasında aşağıdakiler yer alıyor:

NVIDIA, uçtan uca bir yapay zeka çözümü sunmak amacıyla optimize edilmiş yapay zeka uygulamaları ve çerçevelerinden oluşan bulut yerlisi bir koleksiyon olan NVIDIA AI Enterprise paketi için yeni VMware vSphere 7 Update 2 sürümünü özel olarak onayladı.

vSphere 7 Update 2, NVIDIA Certified SystemsTM içindeki NVIDIA A100 Tensor Core GPU’lar için destek sunmaya başlıyor. NVIDIA AI Enterprise ile birlikte bu destek, müşterilerin ayrı yönetilemeyen BT silolarında yapay zeka projeleri yürütmek yerine mevcut kurumsal sanallaştırma platformlarında güvenle uçtan uca bir yapay zeka çözümünü katlamalarına olanak tanıyor.

Müşteriler ayrıca, en yeni nesil NVIDIA GPU’ları sanal ortamlarına ekleyebiliyor ve GPU döngülerinin birden çok kullanıcı arasında paylaşılmasına olanak tanıyan Multi-Instance GPU (MIG) gibi özelliklerden yararlanabiliyor. vSphere vMotion aksaklık yaşanmayan operasyonlar için durdurulmadan taşıyabilme imkanı sunarken vSphere Distributed Resource Scheduler (DRS) ise performans azalmalarını önlemek için otomatik ilk iş yükü yerleşimi sağlıyor.

NVIDIA Kurumsal ve Sınır Bilişim Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Justin Boitano, konuyla ilgili şunları söyledi:

“NVIDIA AI Enterprise, müşterilerin üretimde yapay zekayı güvenle dağıtmalarına, yönetmelerine ve ölçeklendirmelerine olanak tanıyan, optimize edilmiş, onaylanmış ve VMware vSphere üzerinde desteklenen bir yazılım paketi. NVIDIA olarak VMware ile işbirliğimiz sayesinde BT profesyonelleri artık kurumsal ekiplerini hibrit bulut altyapılarında sektörün en güvenilir yapay zeka araçlarıyla destekleyebiliyor.”

VMware, Eylül 2020’de dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca BT adminine Kubernetes’i ulaştırmak için vSphere with Tanzu’yu tanıttı. Bu güncelleme ise vSphere with Tanzu’ya VMware NSX Advanced Load Balancer Essentials’ı dahil ederek daha hızlı, ölçeklenebilir ve güvenli bir uygulama deneyimi sunuyor. Müşteriler ayrıca Kubernetes yerel otomasyonuna ve NSX Advanced Load Balancer Enterprise Edition’ın tüm özelliklerine sorunsuz yükseltme üzerinden Kubernetes kümeleri için VMware destekli L4 yük dengelemeye sahip oluyor. Müşterilerin Kubernetes hakkında güncel kalması için vSphere with Tanzu’da Kubernetes 1.19 sürümüne sahip yenilenmiş Supervisor yer alıyor. Bu sürümde güncellemeleri kolaylaştıran ve daha öngörülebilir ve stabil iyileştirmeler bulunuyor. Müşteriler, herhangi bir VMware Tanzu sürümünü vSphere eklentisi olarak satın alabiliyor ve onlara vSphere ortamlarının bir parçası olarak Kubernetes çalıştırma yetkisi verebiliyor.

Şubat 2021’de VMware Cloudian HyperStore ve MinIO Object Storage on the vSAN Data Persistence platformunun genel erişime açıldığını duyurdu. Böylece müşteriler, doğrudan VMware Cloud Foundation with Tanzu’nun hibrit bulut platformu üzerinden AI/ML ve bulut yerlisi uygulamalar için S3 uyumlu obje hafızalarını verimli bir şekilde hizmete alabilmelerini ve kullanabilmelerini sağlıyor.

VMware'den Dijital Kurumlar İçin Yapay Zeka Kullanımına Hazır Geliştirici Altyapıları

Gelişmiş HCI Mesh ile Daha Fazla Verimlilikle Ölçeklenme İmkanı Sağlıyor

30.000’den fazla müşterinin tercihi olan VMware vSAN, geleneksel hafızanın maliyetini ve karmaşıklığını azaltıyor ve hibrit bulut için en kolay yolu sunuyor. vSAN 7 Update 2, ilk başta vSAN 7 Update 1’le piyasaya sürülen bilişim ve hafıza kaynaklarının ayrıştırılması için özel yazılım tabanlı yaklaşımı temel alan gelişmiş HCI Mesh’i sunuyor. Bu yeni sürüm, özellikle mevcut vSAN ortamlarından farklı alanlarda da kaynak verimliliğini artırmak isteyen müşteriler için daha fazla kullanım alanını destekliyor. Bilişim veya HCI dışı kümelerin veri merkezindeki bir vSAN kümesindeki hafızayı uzaktan kullanmasına olanak tanıyarak, müşterilerin bilişim ve hafıza imkanlarını bağımsız olarak uygulamaların değişen gereksinimlerini karşılayacak şekilde ölçeklendirmesini ve VMware HCI’nın operasyonel kolaylığından yararlanmaya devam etmesini sağlıyor. HCI Mesh’in ilk sürümüyle birden fazla bağımsız vSAN kümesi, mevcut kapasiteyi veri merkezi içinde paylaşabiliyor. Böylece fazla kaynaklar da kullanılabiliyor, ölçeklenme sırasında HCI yönetiminde kolaylık sağlanıyor ve vSAN hafızası esnek bir şekilde ölçeklendirilebiliyor.

vSAN Update 2, çeşitli fiziksel topolojileri daha iyi desteklemek için yeni özellikler sunuyor. Bu özellikler arasında yeniden çalıştırırken daha tutarlı performans için esnetilmiş küme yapılandırmalarına entegre DRS farkındalığının yanı sıra esnetilmiş kümeler ve 2 nodlu kümeler için vSAN dosya hizmeti desteği yer alıyor.

Aircraft Industries CIO’su Pavel Struhár, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Yeterli veri kapasitesi ve performans ölçeklendirme, üretim sürecinde uçakların sorunsuz çalışmasını sağlamak için kritik öneme sahip. VMware vSphere ve vSAN, tüm önemli üretim sistemleri için verimli veri hafızası sunuyor ve bize ihtiyaç duyduğumuz veri güvenliğini sağlıyor. HCI Mesh, bunlara ek olarak daha fazla çalışma esnekliği ile VMware ortamlarında ölçeklendirmemize ve artan performans gereksinimlerine esnek ve hızlı bir şekilde yanıt vermemize olanak tanıyor.”

Ayrıca VMware, Uzaktan Doğrudan Bellek Erişimi (RDMA) üzerinden vSAN ve CPU kullanımını ve belirli iş yükleri için uygulama performansını artıran RAID 5/6 silme kodlamasını iyileştirmek gibi vSAN’ın daha iyi performans sunmasını sağlayan özellikler eklemeye devam ediyor.

>>Xiaomi’nin kamera canavarı Mi 11 Ultra modelinin tanıtım tarihi belli oldu: İşte detaylar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here