VMware EMEA Bölgesi Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Elie Kanaan Röportaj

VMware EMEA Bölgesi Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Elie Kanaan Röportaj

PAYLAŞ

Bulut ve Ötesi…

Ekim ayının başlarında İspanya’nın Barselona kentinde gerçekleştirilen VMWORLD 2015 etkinliği birçok yeniliğe sahne oldu. Etkinlik kapsamında görüştüğümüz VMware EMEA Bölgesi Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Elie Kanaan’ın günden hakkındaki görüşlerini sizlere sunuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Dell Emc’i 67 miyar dolara satın aldı. Bu birleşmenin VMware’nin gelecekteki stratejilerini ve partnerlerinizle olan ilişkilerinizi nasıl etkileyecek?

VMware eskiden olduğu gibi bağımsız bir kurum olarak hizmet vermeye devam edecek. Stratejilerimiz ve Başkanımız olduğu gibi kalacak. Ama şimdi arkamızda Dell ve Emc gibi güçlü destekçilerimiz var. Bildiğiniz gibi Emc bizi 2003’te satın alana kadar bağımsız bir şirkettik. Bu satın alma sonucunda herkes bize partnerlerimizle nasıl çalışacağımızı soruyordu. Ama biz partnerlerimizle her zaman iyi işler yaptık. Geçmişte Emc’nin ve bugün de Dell’in bizi satın almasına rağmen biz bağımsız bir şirket olarak nasıl çalışacağımızı iyi biliyoruz. Bu yüzden de mevcut partnerlerimizle olan işbirliğimiz devam edecek.

Bize “Unyfied Hybrid Cloud” hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? Bu servis tam olarak nasıl çalışıyor ve rakiplerinizden farklı olarak müşterilerinize ne gibi imkânlar sunuyorsunuz?

Sizde iyi biliyorsunuz ki bulunduğumuz market sürekli bir yükseliş eğiliminde. Artık herkes akıllı cihazlarla hayatını sürdürüyor. Hayatımız kolaylaştırmak için bu cihazlar üzerine uygulamalar indiriyor ve kullanıyoruz. Örneğin bir taksiye ihtiyaç duyduğumuzda veya bir otele giriş yapacağımızda bu uygulamaları kullanıyoruz. Bütün bu işlemlerin arka planında bir bilgisayar sistemi bulunuyor. Tam da bu noktada “Unyfied Hybrid Cloud” servisimiz devreye giriyor. Bankalar, oteller gibi işletmelerin uygulamalarını müşterilerine en kısa sürede ve en uygun fiyatla sağlamasına imkan veriyoruz. Bugün kurumlar kendi iç bulut yapılarına sahipler. Bu bulut yapıları kamusal bulut mantığında çalışıyor. VMware olarak kamusal bulut ile kişisel bulutu birleştiriyoruz.16129-elie-kan_article_600

Peki, One Cloud-Any Application-Any Device ekosistemi hakkında bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Aslında size hikâyenin devam kısmı olarak betimleyebilirim. Bir önceki soruda hibrid buluttan bahsetmiştik. Hybrid Bulutun iki önemli amacı var. Birincisi mevcut olan her türlü uygulamaya destek vermek. Bunlar ASP, Oracle gibi eski uygulamalar olabilir ya da bugün kişilerin geliştirmekte olduğu uygulamalar da olabilir.  Buradaki önemli ikinci nokta ise kişilerin bu uygulamalara hangi cihazlar üzerinden ulaşabildiği. Bugün dünya üzerinde milyarlarca insan farklı cihazlar üzerinden bu uygulamalara erişiyor. Sizin de gördüğünüz gibi benim hem dizüstü bilgisayarım hem Tabletim ve aynı zamanda akıllı telefonum var. Eminim siz de en az iki cihaz kullanıyorsunuz.  Bu yüzden tek bulut- her hangi uygulama- her hangi cihaz ekosistemi var.

Bugün partnerlerimize, müşterileri için önemli olan nedir diye sorduğumuzda ilk sırada kullanıcı deneyimi yer alıyor. İkinci olarak ise müşteriler iyi bir teknik destek istiyor. Son önemli nokta ise veri güvenliği. Özellikle mobil cihazların kullanımıyla birlikte veri güvenliği daha da fazla önemli hale geldi.  Bugün bahsettiğimiz VMware Airwatch hizmeti sayesinde cihazı kapalı olsa dahi, kaybolan veya çalınan mobil cihazların takibini kolaylıkla yapabiliyor ve içindeki verileri silebiliyoruz.


CEVAP VER