Vodafone Onay Dışı Abonelik Sorunu Nasıl Çözülür?

Vodafone Onay Dışı Abonelik Sorunu Nasıl Çözülür?

PAYLAŞ

Son üç aylık dönemde Vodafone kullanıcılarının onay dışı abonelik sorunu kat kat artmaya başladı. Peki, bu sorunu nasıl çözeceksiniz?

Onay dışı abonelik her zaman mobil operatörlerin en büyük sorunlarından biri olmuştır. Kullanıcılar servise abone olmadığını belirtir. Operatör de abone olduğunu iddia eder. Bu konuda yapılacak fazla bir şey yok aslında. Çünkü faturaya yansıtılan ücretin iptali için bin dereden su getirmeniz gerekiyor. Konuyu falz dağıtmadan son dönemdeki yaşanan olaylara bakalım.

Vodafone tarafında son 3-4 aydır kullanıcılar istekleri haricinde onay dışı abonelik şikayetlerini internet üzerinden haykırıyorlar. Bu sorunla boğuşan iki tane de yakın arkadaşım mevcut. Arkadaşlarımın bir tanesi işiileri götürmüş durumda ve bu istenmeyen olayı hukuk önüne taşımaya hazırlanıyor.  Bir diğeri ise bu sorun ile birkaç gün önce karşılaştı ve şu anda Vodafone’dan gelecek cevabı bekliyor. Ben de sizler için bu tarz durumlarda neler yapmanız gerektiğini paylaşmak istedim.

1.Yol

Öncelikle sinirlerinizi aldırmanız gerekiyor. Karşı tarafta konuştuğunuz veya yazıştığınız insan firma değil ve bazı kurallar çerçevesinde size cevap veriyor bu sebepten öncelikle müşteri hizmetlerinde sinirli konuşmaklardan kaçının ve sorununuzu aktararak çözüm yolu arayın.

2. Yol

Müşteri hizmetlerinden istediğiniz cevabı almadıysanız yapmanız gereken BTK’ya şikayette bulunmak veya Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmanız gerekiyor.

BTK’ya şikayet için buraya tıklayın.

BTK’ya yaptığınız şikayet konunun tarafına bildiriyor ve karşı tarafın konu hakkında size dönmesi bekleniyor. Bu konuda BTK tarafında yargılama gücü yok. Bu sbepten BTK’ya sunduğunuz şikayetinden bir sonuç alacağınızı düşünmüyorum.

Tüketici Hakem Heyetine başvurmak en iyi sonuç gibi gözüyor. Vodafone kullanıcılarının şikayette bulunduğu onay dışı abonelik sorunu için aşağıdaki dilekçeyi kullanarak size en yakın Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

……. Hakem Heyetine

……. paketi içermekte olan ……. faturalı hattın sahibiydim. Tarafıma düzenlenmiş … faturamı incelediğimde hattım üzerinden,

….

….,

…..

Tutarlarında ek hizmetlerin fatura edildiğini fark ettim. Bu durum üzerine ne olduğunu anlamak üzere bir …. bayisine müracaat ederek nedenini sorduğumda bazı servis aboneliklerim olduğunu bildirdiler ve müşteri hizmetlerini aradım. …. Müşteri hizmetleri de bu aynı bilgiyi vererek. YBS A.Ş (telefon 02164740200) adında bir şirketin çağrı merkezine yönlendirdi. Hat üzerinden ………. isimlerindeki servislere  abone olduğum söylendi.

Bahse konu iddia edilen aboneliklerinin benim rızam ve onayım olmadan tanımlandığını bildirdim. Servislerin durdurulmasını  … tarihinde talep ettim. ….. Telekomünkasyon A.Ş’ye  …. nolu şikayetimi bildirerek almadığım bu hizmetlerin bedellerini iade etmelerini talep ettim. Fakat bu ücreti iade etmeyeceklerini bildiren bir yanıt aldım.

Yukarıdaki  ödemeleri …. ait internet hizmeti kullanımı karşılığında ödediğimi düşünerek ödedim.

Bu hizmetleri kesinlikle almadım ve kullanmadım. Bu hat internet hattıdır ve avukatlarımdan edindiğim bilgiye göre söz konusu üyeliklerin gerçekleşebilmesi için, üyelik talebi esnasında ilgili gsm numarasının doğrulanması gerektiği ve yine aynı GSM numarasına onay kodu gönderilmesi ve doğrulanması gerekmekte olduğunu öğrendim. Böyle bir onayım kesinlikle bulunmamaktadır.

…. Telekomünkasyon A.Ş’nin faturam üzerinden kullanmadığım bu servisleri tahsil etmiş ve iadesini talep etmeme rağmen iade etmemektedir.  İlgili şirketler ile bir hizmet alış verişim yoktur. Bir sözleşmem yoktur.Yapılan tahsilat hatalıdır. ….. Telekomünkasyon A.Ş ile bu aboneliklerin alımı konusunda doğrudan ya da dolaylı  online ya da yazılı sözleşmem yoktur.

Tahsilatı yapan …… Telekomünikasyon A.ş’nin kullanmadığım bu hizmetler için yaptığı haksız tahsilatı tarafıma iade etmesi için heyetinize şikayetlerimi bildirir gereğinin yapılmasını arz ederim.

Ad Soyad, İmzaonay-disi-abonelik

Eğer buna benzer bir dilekçe hazırlayıp Hakem Heyetine başvurursanız sonuç alabilirsiniz. Hakem heyeti işin doğruluğunu sorgulamak için servisler için verilen onayları karşı tarafa soracak. Eğer bir onay vermemişseniz ödediğiniz paraları geri tahsil etmeniz mümkün. Bu ve bu tarz sorun yaşayanlara geçmiş olsun diliyorum. Vodafone bu sorunu en yakın zamanda çözerse seviniriz.

Ali Yavuz ŞAHİN


3 YORUMLAR

 1. merhaba..5-6 ay önce bu dolandırıcılar vodafone aracılığıyla benden 70-80 çarptılar. Zar zor vodafonedan aldım isimlerini ama vodafona da bu işin içinde olduğunu ve dolandırıcıların para çalmalarına müsade ederek suça ortak olduğunu, hatta ortak olduklarından emin olduğumu da kendilerine söyledim. Çünkü milyarlarca dolar yetmiyor. Tek tuşla daha çok milyar gerekiyor ve bunların tasilatlarına aracılık ediyor. üye olmuşum..ne üyesi kardeşim..üye edecek beni arar anlatır, kabul eder öderim kartımdan paramı alırım üyeliğimi..vodafone ile fatura etmek sahte yapan bir hizmete ne iş? adını nasıl karıştırıyorsun bu işe vodafone? yemin ederim önce senin şirket merkezine yönetim kuruluna yazacağım. onlar muhtemelen işin içinde birşey çıkmaz. neyse sonra bu dolanırıcılara mail yazıp paramı istedim..önce vermedi sonra tekrar yazdım şikayet edeceğim diye tıır tıkır ödedi paramı..tekrar para lazım olmuş olacak ki bu ay tam 117 tl çalma girişiminde bulundular..aynı şirketin iki ayrı hizmetinden..şimdi ben mağdurlardan imza toplayıp dava açmak üzere girişimlerim var. bunu gerekirse hükümetimize kadar taşıyacağım, bakan, başbakan, cumhurbaşkanımız nezdinde bunu yazacağım. Bir düşüünün tek tuşla 1.000.000 kişiye 100 TL geçirseniz 100.000.000 tl eder..yılda 12 ay var beyler!!paraya bak..1.2 milyar tl..yabancı bir şirkete akıp giden paraya bak.bu zannettiğimizden büyük bir kumpas..beni de hazır mimlediler ben geri alıyom onlar 3 ay sonra tekrar yapıyorlar..böylece yazıktır ülkemin parasına dedim..bu konuya kolları sıvadım. Benimle olmak isteyenler, dava için imza toplamak adına maille ltf iletişime geçin. Ülkesini seven, adalet isteyen tüm mağdurları beklerim. 30 tl 40 tl demeyin, adamlar soyup soğana çeviriyor bizi. ben kararlıyım..başka platformlarda da yazacağım..bu iş için birlikte olalım tazminat isteyelim hem ortaklarından hem vodafone dan..çünkü eşeğin kulağına artık su kaçmıştır. ortalığı boş bulduklarını sananlara dersini vermek,en büyük vazifemiz olsun..

 2. Arkadaşlar yaklaşık 8 aydır her ay 3-4 defa vodafone müşteri hizmetleri ile görüşmeler sağlamaktayım.
  YBS ve daha önceden farklı isimlerde kurulan Vodafone yan şirketleri vodafone ile ortak çalışmaktadır.
  Vodafone bu firmaların dolandırıcı olduğunu biliyor ki zaten kendisi bu firmaları kurdurmaktadır.

  İnternete çeşitli web sitelerine koydukları javascript kodları ile sizleri otomatik olarak servislerine kayıt ediyorlar.
  Servis ücretlerine itiraz edemiyorsunuz çünki tahsilat işini tetikçi Vodafone yapmakta yapmazsanız haciz geliyor.

  Vodafone müşteri hizmetleri bu firmalar hakkındaki suçlar ile mücadele etmiyor. Firmalar yasal dolandırıcıdır Vodafone firmaların servislerinden komisyon almakta bu yüzden bu servislere dur demiyor.

  Tam 8 aydır her ay vodafonu ve bu servisleri arayıp abonelik iptali yaptırıyorum, her ay bu işlemi yaptırsamda bu firmalara dataları Vodafone yetkilileri ulaştırıyor.

  Datalar Vodafone yetkilileri tarafından seçilen kişilerdir bu telefon numaralarından her ay 2 tl ila 80 tl arası para talep ediliyor.

  Her ay 1.000.000 kişiden bu ücreti resmi mafyacılık ile alıyorlar. Ödemeye itiraz edemiyorsunuz. İstediğiniz kadar servislerden çıkın sizi Vodafone bu servislere kayıt ediyor ve itiraz edenlerle uğraşmamak için bu servislere yönlendirerek sizlerden kurtuluyor.

  Şikayet ederken bile Vodafone sizden para talep ediyor. Vodafonu arıyorsunuz ve aramanız dakika başı ücretlendiriliyor yani her yerden vurgun !

 3. mrb beni otomatikmen cep infoya uye yapmislar cep infoda vodafonenin yan kurulusu.aradim nasil uye olmusum dedim bana verdikleri cevap ya mesaja onay vermissin yada vodafone fal uygulamasimidir ne zikkimsa ordan olmussun olmadigima eminim dedim.temsilci nasil oldugunu goruntuluyemiyorum bu kadar…bende kufuru bastim…ama bos etiysem ne olur

CEVAP VER