Vodafone Ortak Altyapı Açıklaması Yaptı: İnternet İçin İşbirliği Çağrısı

Vodafone ortak altyapı

Türkiye’nin en büyük mobil şirketlerinden bir tanesi olan Vodafone ortak altyapı için açıklama yaptı. Şirketin bu konuda dikkate alınması gereken bir çağrısı var. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy tarafından yapılan bazı açıklamalar mobil altyapı ile ilgili kafalarda soru işareti yarattı. Türkiye’deki internetin geleceğine ilişkin çözüm önerilerinde bulunan Aksoy, bunun için hazır olduklarını söyledi. Ayrıca ülke olarak 5G için geç kalma ihtimali olduğundan da bahsetti.

Türkiye’de 5G altyapısının kurulması için Vodafone üzerine düşeni yapmak istiyor. Ayrıca 5G’yi destekleyen cihazların satışında da mutlaka taksitlendirme sayısının artırılmasını öneriyor. Bildiğiniz üzere 5G destekleyen cihazlar biraz daha pahalı olabiliyor.

Vodafone ortak altyapı için çalışacak

Aksoy tarafından yapılan açıklamalarda dijitalleşme detayı büyük bir öneme sahip. Ona göre pandemi süreci ile birlikte dijitalleşme en az 6-7 yıl erken geldi. Hazırlıklı olan şirketler burada avantajlı konuma geçti. Aksoy’a göre Vodafone’un dijitalleşmeye daha önceden başlaması onu birkaç adım öne geçirdi. Böylece daha hızlı entegrasyon sağlandı.

Vodafone ortak altyapı

Dijitalleşme sadece şirketler özelinde gerçekleşmedi. Aynı şekilde bireylerin de ciddi oranda daha dijital hale geldiği ifade ediliyor. Mobil veri ile alakalı yapılan değerlendirmelerde 2020 yılına kıyasla yüzde 51 oranında artış görüldüğü ifade ediliyor. Üstelik bu artış daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görüldü.

Fiber altyapı hizmetlerini neredeyse tek operatör veriyor

Vodafone şirketinin çok en fazla yakındığı konulardan birisi de altyapı sağlanması ile alakalı. Şu anda fiber altyapı sağlayan neredeyse tek operatör var. Bu durum tekelleşmeye neden oluyor. Ayrıca rekabet ortamının getireceği avantajlar da arka plana atılıyor.

Vodafone şu anda fiber internet için kazı yapma hakkına sahip değil. Bu durum şirketin farklı alanlarda hizmet vermesini engelliyor. Kendilerinin de böyle bir hak kazanmaları halinde önemli ölçüde katkıda bulunacaklarını düşünüyor. Peki sizce Vodafone fiber internet konusunda önemli bir gelişme sağlayabilir mi? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Mobil Abonelikler e-Devlet İle İptal Edilebilecek: İşte Merak Edilen Bütün Detaylar!

>> Huawei Türkiye Genel Müdürü Jing Li: Teknolojik gücümüzle Türkiye’nin dijital dönüşümünü hızlandırıyoruz