VMware vSphere 6.5 Platformu ile Gelen Yenilikler

VMware vSphere 6.5 Platformu ile Gelen Yenilikler

PAYLAŞ

VMware, VMworld 2016 etkinliğinde endüstrinin lider sunucu sanallaştırma yazılımı vSphere 6.5 sürümünü görücüye çıkarttı. Peki bu yeni sürüm hangi yenilikleri içeriyor?

VMware duyurulan vSphere 6.5 yeni sürüm ile birlikte basitleştirilmiş müşteri deneyimi, gelişmiş dahili güvenlik ve kapsamlı uygulama platformu sunarak, kurumların dijital ekonomideki başarılarını arttırmayı hedeflemektedir.

Bunun yanında dijital dönüşüm ve bulut bilişimin önündeki kilit zorlukları adresleyerek bu yolculuğu hızlandırmak ürünün geliştirilmesinde odaklanılan ana başlıklar arasında.

Gelişmiş Dahili Güvenlik

Her geçen gün artan ve model değiştiren siber saldırılar dijital ekonomideki kurumlar için BT güvenliğini hiç kuşkusuz her zamankinden daha önemli hale getirmiştir. vSphere 6.5 ile bu konuda da önemli adımlar atılmış.

Veri güvenliği için kullanılan işletim sisteminden bağımsız şekilde VM-seviyesinde disk şifreleme özelliği ile yetkisiz erişimlere karşı koruma sağlanırken, şifrelenmiş vMotion ile daha özgür ve güvenli hareket kabiliyeti sağlanmış. Secure Boot Model sayesinde yetkilendirilmemiş vSphere bileşenlerinin yüklenmesinin önüne geçilerek imajların tahrip edilmediğinden emin olmak mümkün hale getirilmiş.

Son olarak kullanıcı hareketleri hakkında daha fazla bilgi (adli) sunabilmek için gelişmiş Audit-Quality Logging özelliği güvenlik başlığı altında sunulan yenilikler arasında gösterilmektedir.

Bu açıklamanın ardından ” Yaşanan zorluklar ve sunulan çözümler nelerdir? ” sorusunu hızlıca cevap bulmaya çalışalım.vsphere-6-5-vmworld

Her geçen gün daha hızlı ve karmaşık şekilde yaşanan BT büyümeleri,
Dijital ekonominin önündeki en büyük sorun olan güvenlik tehditleri,
Mevcut ve yeni nesil uygulamalar için kapsamlı/gelişmiş destek ihtiyacı,
temel zorluklar olarak tanımlanabilir. Bunların üstesinden gelmek için sunulan çözümler ise;

Basitleştirilmiş Müşteri Deneyimi

Yapılan son gelişmelerle operasyonel verimliliğin önceki sürümlere göre gerçekten farklı bir noktaya taşındığını söylemek hiçte yanlış olmayacak. vSphere 6.5 ile uzun süredir hayatımızda olan vCenter Server Appliance (Linux), vSphere ortamlarının temel yapı taşı haline dönüştürülmüş. “One-Stop Appliance Model” diye tanımlanan bu yeni tasarımda özellikle vSphere host yönetimi (bütünleştirilmiş vSphere Update Manager), dosya-tabanlı yedekleme ve geri dönüş, native VCSA yüksek erişilebilirlik göze çarpan önemli gelişmeler arasında.

Bununla birlikte Performans 3 kat iyileştirilirken ölçeklenebilirlik 2 kat genişletilmiş. vCenter Server Appliance Migration Tool ile de klasik vCenter(Windows)’lardan bu yeni modele geçiş oldukça basitleştirilmiş görünüyor.

Programlanabilir altyapıların konuşulduğu günümüz dünyasında geliştiriciler ve VM otomasyon çözümleri için basit REST-based API yazılımcıları sevindirecek bir özellik. Bu başlık altında son olarak değinmek istediğim konu ise merakla beklenen HTML5 tabanlı vSphere Client. Kullanım kolaylığı ve hızlı tepkime süresi ile yönetim alışkanlıklarımızı değiştireceğini söyleyebilirim.cvhzgmfukaa5lki

Kapsamlı Uygulama Platformu

vSphere 6.5, klasik ve yeni nesil uygulamaları (3D graphics, big data, machine learning environments, SAP Hana, and SaaS) çalışabileceği geniş ve kapsamlı bir platform sunabilmektedir. Bu başlıktaki en önemli gelişme giderek gelişen ve yaygınlaşan container (cloud native app) teknolojisi için vSphere Integrated Containers (VIC)’ ın duyurulması.

Geliştiriciler için Docker uyumlu arayüz, container yönetim portali ve registry sunulurken, operasyon ekiplerinin günlük hayatlarında/süreçlerinde hiçbir değişiklik yaşatılmaması hedeflenmiştir. Bu yaklaşım ile birlikte container teknolojosi ile uygulama geliştirirken hiçbir altyapı araç ya da sürecinde değişikliğe ihtiyaç duyulmayacaktır.

Container ‘lar, artık sanal bir makine gibi oluşturularak yönetilebilecektir.

Ergün Çelik | Technology Solutions Architect | @DataMarket1992


CEVAP VER