Wattpad Yarım Milyar Dolardan Yüksek Bir Ücrete Satıldı

Son yıllarda içinden çıkan yapımlarla ülkemizde de adından söz ettiren Wattpad satıldı. 600 milyon doların üstünde bir fiyata satılan uygulamayı Güney Kore merkezli bir Şirket olan Naver aldı.

Ücretsiz bir web sitesi ve uygulama olan Wattpad, yazdığınız hikayeleri insanlarla paylaşmanızı ve paylaşılan hikayeleri okumanızı sağlıyor. Artık raflarda sık sık karşılaştığımız Wattpad uyarlaması kitapların yanında ülkemizde ve tüm dünyada televizyona ve sinemaya aktarılan uyarlamaların da doğduğu bir yer.

Ülkemizde adını sık sık duyduğumuz, Yabancı ve Şahmeran, Kötü Çocuk, 4N1K gibi yapımlar kitap olarak da raflardaki yerini aldı. Bunun yanında 4N1K ve Kötü Çocuk’un sinema ve televizyon uyarlamaları da mevcut. Şimdiye kadar kurulduğu haliyle bu başarıyı yakalayan Wattpad, görünüşe göre artık daha büyük bir oyunun parçası haline gelecek. Güney Kore’de web hizmetleri üzerine çalışan Naver firması yaptığı açıklamada, Wattpad’i yaklaşık 600 milyon dolara bünyesine kattığını duyurdu.

Kötü Çocuk (2017)

Detayları henüz açıklanmayan anlaşmanın Naver’ın bir süredir planladığı bir hamle olduğu düşünülüyor. Firmaya ait diğer markalar olan Webtoon, çevrimiçi bir çigi roman platformu ve sanatçıların eserlerini yayınlamasını sağlayan ve Wattpad’e oldukça benzeyen bir site. Webtoon’da yayınlanmış birçok eser de zamanla anime uyarlamalarına kavuşmuş durumda.

Wattpad ve Webtoon açıklama yayınladı

Wattpad tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada “Hikayemizde yazılacak yeni bir bölüm başlıyor.” denildi. “Bu bölümü yanlız yazmıyoruz. Duyurmaktan heyecan duyuyoruz ki Webtoon’un da evi olan Naver’a katılmak için anlaşmayı onayladık.” sözleriyle duyurulan bir basın açıklaması yayınlandı. Bu açıklamada Webtoon’un üstüne basa basa anılması dikkat çekti.

Webtoon da bir açıklama yayınladı ve “Arkamızda olacak Koreli teknoloji devi Naver ile birlikte Webtoon ve Wattpad daha yaratıcı, bağlı, güçlü bir ekosistem ile güçlendirilmiş görsel ve yazısal hikayecilik için işbirliği yapacak.” ifadeleri yer aldı. Açıklamada bu birlikteliğin tüm dünyadan 160 milyon aylık kullanıcıya hitap ettiği belirtildi. Webtoon’un oluşturduğu gelir modeliyle Wattpad’in geniş içerik kütüphanesinin birbirlerini destekleyeceği ve daha büyük bir yaratıcı ve genç bir topluluğun oluşturulmasının amaçlandığı ifade edildi.

Buna karşın Wattpad’i yaratan isimlerden Allen Lau, firmanın bir başka girişimi olan BetaKit’in yoluna bağımsız olarak devam edeceğini açıkladı.

Naver Güney Kore’de geniş kitlelerce kullanılan bir arama motoru ve Google ile Facebook’a alternatif platformlar sunmalarıyla tanınıyorlar. Ülkemizde de bilinen Line uygulaması bu şirkete ait.

Diğer haberler

>> Alibaba kurucusu Jack Ma bakın nerede ortaya çıktı!

>> Discovery BluTV Hisselerini Satın Alıyor.