WhatsApp 400.000 hesabı banladı!

WhatsApp
A woman holds a sign with an image of presidential candidate Jair Bolsonaro that reads "He lies in WhatsApp," during a protest against Bolsonaro in Sao Paulo, Brazil, October 20, 2018. REUTERS/Nacho Doce

Popüler anlık mesajlaşma ve görüşme servisi WhatsApp, Brezilya’da tam 400.000 hesabı banladığını açıkladı. Peki, neden?

Dünyanın en büyük sosyal medya devi Facebook’un bünyesinde yer alan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bugün ilginç bir haber ile karşımıza çıktı. Brezilya seçimlerinden sonra WhatsApp’ın tam 400.000 adet hesabı banladığı açıklandı. Peki, neden böyle bir işlem yapılma gereği duyuldu?

WhatsApp hesapları neden kapatıldı?

Brezilya Cumhurbaşkanlığı seçimlerde yalan yanlış bilgilerin sosyal medya gibi yerlerden yayıldığı söyleniyordu. Ülkede tartışmalara neden olan ve asılsız olduğu söylenen bu haberlerin WhatsApp’tan çıktığı tespit edildi.

Facebook da bu olayın ortaya çıkmasının ardından tam 400.000 adet hesabı banladığını açıkladı. Sahte haberler sayesinde seçimleri etkileyenlerin henüz tespit edilip edilmediği de bilinmiyor.

Bu olaydan sonra Facebook, herhangi bir uygulamanın ve ya robotun toplu mesaj gönderme olayının da önüne geçildiğini belirtti. Yani artık WhatsApp’tan toplu bir şekilde sahte haberler yayılmayacak.

Veri ihlali şirketlerin hisse fiyatlarını nasıl etkiliyor?

Şirket bu konu ile ilgili; “Otomatik ve toplu mesajlaşma olayına karşı aldığımız kararlar, mesajlaşma içeriğini değil hesap davranışlarını hedef alıyor.” ifadelerini kullandı. Yani direkt olarak bu işlemi yapanların hesabı kapatılıyor.

WhatsApp
 Bolsonaro in Sao Paulo, Brazil, October 20, 2018. REUTERS/Nacho Doce

Geçtiğimiz Amerika Birleşik Devletleri’ndeki seçimlerde dolaylı yoldan da olsa manipüle ettiği ortaya çıkan Facebook’un geçmişi pek temiz değil. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg bu olaydan dolayı yargıçların önünde ifade vermişti.

Önümüzdeki yıl düzenlenecek olan ABD seçimlerinde Facebook’un bu tip sahte hesaplardan sahte haberlerin yayılmaması için ciddi çalışmaların yaptığı söyleniyor. Umarız Facebook aynı hatayı 2. kez tekrar edip kullanıcılarının güvenin sarsmaz.