BMW elektrikli araç pili için miyarlarca dolar harcıyor!

BMW otomobil rengini değiştiren

Otomobil üreticisi BMW, elektrikli araç pili için milyarlarda dolar yatırım yaptığını açıkladı. İşte BMW’nin gelecek planları.

BMW, elektrikli i4 Sedan modeli gibi üst düzey elektrikli otomobilleri için çalışmalara başladığını açıkladı. BMW’nin bu alandaki otomobillerinde akülere ihtiyacı olacağı için şirket bugün büyük bir duyuru ile karşımıza çıktı.

BMW elektrikli araç pili için CATL ve Samsung ile anlaştı!

BMW, aküler ve araçların pilleri için CATL (Contemporary Amperex Technology Co. Limited) ve Samsung SDI ile tedarik anlaşması imzaladığını açıkladı.

CATL firmamasını daha önce duymamış olabilirsiniz. CATL, Çin menşeli bir firma olup dünyanın en büyük üçüncü EV pil üreticisi konumunda yer alıyor. Hatta Panasonic gibi elektronik üreticileri ve BYD gibi e-bisiklet üreticileri de CATL’den pil tedarik ediyor.

elektrikli araç pili

BMW Group 4,43 milyar dolarlık anlaşması ile CATL’den 2020’den 2031 yılına kadar EV pil alacağını duyurdu. Sözleşme şartlarında bu harcamanın otomobil alanındaki gelişmeler doğrultusunda 8 milyar dolara kadar çıkabileceği de yer alıyor.

Buna ek olarak, BMW, 2021’den 2031’e kadar Samsung SDI ile 3.21 milyar dolarlık anlaşma da imzaladığını belirtiyor.

Bir akü tedariğini sağlamak, bir otomotiv şirketi için, üretim sürecinde gereken nadir elementlerin biri olduğu aşikar. Aslında BMW de bu sorumluluğu diğer üreticilere yükleyerek maliyetini azaltıyor diyebiliriz.

Avustralya Ordusu otonom zırlı araçlarını sergiledi

Geleceğin otomobilleri olan elektrikli otomobiller için BMW’nin bu alanda atılım yapması oldukça sevindirici. Umarız diğer firmalar da doğa dostu olan bu araçlara doğru yönelir.