WhatsApp depolama yönetimi aracı yenilendi

WhatsApp Devlet
Google News Abone Ol

WhatsApp depolama yönetimi aracını yeniledi. Android kullanıcıları bu araç ile depolamayı daha detaylı ve kolay düzenleyebilecek.

Facebook’un çatısı altında yer alan popüler mesajlaşma platformu WhatsApp, 2017’de cihazınızda kapladığı alan sohbetlerinin, resimlerin, GIF’lerin, videoların, sesli mesajların ve belgelerin ayrıntılı bir şekilde ayrılmasını sağlamak için depolama yönetimi özelliğini tanıtmıştı. Şimdi ise hem büyük dosyaları hem de birçok kez iletilen medyayı uygun şekilde gruplandıran, dosyaları azalan sırada boyutlarına göre sıralayan ve dosyaları silmeden önce önizlemenin bir yolunu sunan yeniden tasarlanmış bir depolama yönetimi aracını kullanıma sundu.

WhatsApp depolama yönetimi aracı sadece Android’de!

Sadece Android sahipleri için sunulan bu özellik maalesef ki iOS’e gelmeyecek. Çünkü kapalı bir işletim sistemi olduğu için iOS’te Sandbox olayı yani uygulamalar arası etkileşim çok kısıtlı. Bu yüzden depolamayı daha detaylı bir şekilde sadece Android sahipleri yönetebilecek.

WhatsApp ayrıca silinecek bir veya daha fazla öğeyi seçmeden önce bir ortam önizlemesi sunuyor. Yeni depolama yönetimi aracına Ayarlar → Depolama ve veriler → Depolamayı yönet bölümünden erişilebiliyor. Dosyaları kolayca temizlemek için varsayılan olarak “5 MB’den büyük” sıralama seçeneğiyle “Birçok Kez Yönlendirildi” sekmesi ve “Öğeleri İncele ve Sil” sekmesi yer alıyor.

WhatsApp depolama yönetimi

WhatsApp ayrıca, özelliğin nasıl çalıştığını gösteren ve yinelenen öğeleri temizleyerek büyük miktarda alan boşalttığını gösteren bir video yayınladı. Play Store üzerinden yayınlanan bu güncellemeyi yükleyerek yeni özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabii bu özelliği kullanabilmek için WhatsApp’ın depolamaya erişmesine izin vermeniz gerekiyor.

Pandemi sürecinde görüntülü ve sesli grup görüşme sayısını 4’ten 8’e yükselten WhatsApp daha sonra uzun bir süre yenilik sunmamıştı. COVID-19 salgınından etkilenen WhatsApp geliştirici ekibi şimdilerde yenilikler için çalışmalarına başlamış gibi görünüyor.

Yakın zamanda WhatsApp Web sürümünde ise görüntülü ve sesli görüşme özelliğinin test edildiği ortaya çıkmıştı. Bu özelliğin henüz ne zaman kullanıma sunulacağı ise bilinmiyor. Muhtemelen 2021’in ilk ışıklarında WhatsApp Web’ten de görüntülü ve sesli görüşme yapabileceğiz. Bakalım yenilikte bir sonraki durağımız ne olacak?

İlgili Haberler

>> Vodafone ve Facebook KOBİ’;ler için kolları sıvadı

>> Facebook Çalışanlarının Aldığı Maaşlar Ortaya Çıktı: Rakamlar Dudak Uçuklatıyor!


CEVAP VER