WhatsApp Hesabınız Çalınabilir! WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nasıl Açılır?

WhatsApp iki adımlı doğrulama özelliğini aktif olarak kullanıyor musunuz? Eğer kullanmıyorsanız, hesabınız ve telefon hattınız ciddi zararlar görebilir. Bunun sonucunda siz de zarar görebilirsiniz. Tıpkı Aykut Otu isimli kullanıcı gibi. İşte detaylar.

WhatsApp iki adımlı doğrulama özelliğini kullanıyor musunuz? Aykut Otu isimli bir Twitter kullanıcısı, yakın zamanda başına gelen bir dolandırıcılık olayını Twitter hesabından paylaşarak takipçilerini uyardı. Hani hemen hergün bizi tanımadığımız pek çok numara arar ya, işte bunlar arasında kötü niyetli olanlar da var ve sadece ufak bir dikkatsizlik anımızı bekliyorlar. Fırsat bulduklarında, can sıkıcı sonuçlarla karşılaşabiliyoruz.

Aykut Otu’nun Twitter hesabından paylaştığı bilgilere göre, birileri onu arayarak kendilerini “Turkcell TV+ çalışanları” olarak tanıtmış ve aldıkları talep üzerine kurulum için geleceklerini ifade etmiş. İşin ilginci ise, Aykut Otu’nun böyle bir talebinin olmaması.

Bunun üzerine de karşı taraftan, “Ekranınıza bir onay talebi gönderiyoruz. Onaylamanız durumunda, talebiniz iptal olacak ve hattınıza yansıyan ücreti de iptal edeceğiz” cevabı gelmiş.

Otu, bu telefon görüşmesi esnasında, bir yandan da gelen kargoyla ilgilendiğini, bu sebeple de biraz dikkatsiz davrandığını da söylüyor. Kısa süre sonra ise, hattının kapandığını ve WhatsApp hesabına da erişemediğini ekliyor. Peki ama neden?

WhatsApp Hesabınız Çalınabilir! WhatsApp İki Adımlı Doğrulama Nasıl Açılır?

Görünüşe göre karşı tarafın yolladığı onay kodu, aslında Turkcell’in Dijital Operatör uygulamasına giriş için bir yöntem. Dolayısıyla dolandırıcılar, bu onayı aldıktan sonra uygulamaya giriş yapabilmiş ve SMS’leri farklı bir numaraya yönlendirmiş. Sonrasında da WhatsApp hesabını ele geçirmişler ve geri alınamaması için de hattın kapatılmasını sağlamışlar.

Peki bunu nasıl yaptılar derseniz? Öncelikle, dikkatsizlik unsuru önemli bir detay. İkinci bir detay ise, WhatsApp iki adımlı doğrulama özelliğinin aktif olmayışı. Eğer bu güvenlik tedbiri aktif olsaydı, belki de bu tatsız gelişmeler hiç yaşanmayacaktı.

Yaşananlar hakkında daha fazla detay için aşağıdaki tweet’e tıklayabilir ve tüm tweet serisini görebilirsiniz.

 

WhatsApp iki adımlı doğrulama özelliği nasıl aktifleştirilir?

WhatsApp, günümüzde en çok tercih edilen mesajlaşma uygulamalarından. Gündelik yaşantıdan ticari hayata kadar pek çok farklı noktada, farklı amaçlar için tercih ediliyor. Tabii bu durum, kötü niyetli kişileri de harekete geçiriyor.

WhatsApp iki adımlı doğrulama özelliği, uygulama güvenliği için fazlasıyla önemli. Aktifleştirmek de oldukça kolay.

1. WhatsApp uygulamasını açın.
2. Sağ üst köşede, üst üste dizili üç nokta simgesine tıklayın.
3. Ayarlar seçeneğini işaretleyin.
4. Hesap başlığına dokunun.
5. “İki adımlı doğrulama” ibaresine dokunun.
6. Burada size 6 haneli bir şifre oluşturmanız ve bir de e-mail adresi tanımlamanız gerektiği bildirilecek. Bu verileri girip onayladıktan sonra işlem tamamlanacaktır. İsterseniz daha sonra bu özelliği kapatma şansınız da var.

İlgili Haberler

>> MIUI 14 Hakkında İlk Ayrıntılar Belli Oldu: Bomba Gibi Geliyor!