Elektrikli Otomobilde Türkiye Ne Durumda? Sonuçlar İçler Acısı

ÖTV indirimi büyük tartışma

Elektrikli otomobilde Türkiye son derece kötü bir konumda. Özellikle son dönemlerde bu kötü konumun biraz daha olumsuz yönde ilerlediğini görüyoruz. Hadi gelin merak edilen bütün detaylara birlikte bakalım.

Küresel çapta elektrikli otomobillere ciddi bir yönelim olduğunu görüyoruz. Bazı ülkelerde bu yönelim çok yoğun bir şekilde hissedilirken kimilerinde ise daha az düzeyde devam ediyor. Bazı ülkeler otomotiv şirketlerine yasak bile getirmeyi denedi. Böylece elektrikli otomobillere yönelimin artacağını düşünüyorlar.

Özellikle Avrupa Birliği ülkeleri bu konuda son derece katı. Hatta 2040 yılından itibaren elektrikli modeller dışında araç satışları yapılmayacak. En azından Avrupa Birliği tarafından belirlenen hedef bu. Fakat bunun pek gerçekçi olmadığını söyleyebiliriz. Özellikle Yunanistan ve Türkiye gibi ülkeler elektrikli otomobiller konusunda çok geride.

Elektrikli otomobilde Türkiye sıralaması

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda Türkiye’nin son bir yıl içerisinde elektrikli otomobil pazar payını yüzde 179 seviyesinde yükselttiğini görüyoruz. Fakat adet bakımından baktığımızda bu çok düşük bir düzeyde kalıyor. Mesela geçen yıl Türkiye’de elektrikli otomobil pazar payı yüzde 0.29 düzeyindeydi. Şimdi ise bu oran yüzde 0.81 seviyelerine çıktı.

Elektrikli otomobilde Türkiye

Elektrikli otomobilde Türkiye istediği seviyenin çok altında.
Türkiye’de yapılan araç satışlarına baktığımızda sadece çok küçük bir bölümünün elektrikli olduğunu görüyoruz. Türkiye Avrupa içerisinde en az elektrikli otomobil satışı yapan ülke olarak kendisine yer buldu. Elbette sadece Türkiye bu kadar kötü durumda değil. Aynı zamanda Yunanistan için benzer rakamlar söz konusu.

İskandinav ülkeleri elektrikli otomobillerde lider

Özellikle İskandinav ülkeleri elektrikli otomobiller denilince akıllara ilk gelen ülkeler arasında yer alıyor. Mesela Norveç’te elektrikli otomobillerin diğer otomobillere oranı yüzde 79 seviyelerinde. Yunanistan’da ise bu oran sadece yüzde 2,35 seviyesinde.

Fransa ve İngiltere birbirine yakın rakamlara sahip. Her iki ülkenin ortalama olarak yüzde 13 düzeyinde elektrikli otomobillere sahip olduğunu görüyoruz. Türkiye ise tüm Avrupa ülkeleri içerisinde ne yazık ki sonuncu sırada.

İlgili Haberler:

>> Volkswagen Elektrikli Otomobil Fiyatlarında Düşüş Sağlayabilir

>> Tesla Elektrikli Otomobil Satışlarında Lider Konumunu Kaybetti: İşte Yeni Dev