WhatsApp, ya Facebook ya Ölüm Ültimatomundan Sonra Hasar Kontrol Modunda

WhatsApp, ya Facebook ya Ölüm Ültimatomundan Sonra Hasar Kontrol Modunda

Google News Abone Ol

WhatsApp, Facebook’un güvenilmez gizlilik uygulamalarından şimdilik mesafeyi koruyabilse de, mesajlaşma uygulaması ana şirkete WhatsApp verileriniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayan yeni kullanım koşullarını uygulamaya karar verdiği için çok yakında bu mesafe ortadan kalkacak.

Geçen hafta gönderilen bir uygulama içi bildirim, neredeyse tüm WhatsApp kullanıcılarının 8 Şubat’a kadar uygulamanın hizmet şartlarında ve gizlilik politikasında yer alan bazı yeni maddeleri kabul etmesini istiyor. Şu an için hiçbir şeyi kabul etmeden açılır pencereyi kapatabilirsiniz. Ancak uzun süre böyle kalmayacak. Bu bildirim esasen yeni şartları kabul etmenizi veya WhatsApp hesabınıza erişimi kaybetmeye hazır olmanızı gerektiren bir ültimatom. Ve bunun orta yolu yoktur.

Birçoğumuz bu düzenli görünen politika güncellemesini akılsızca kabul ederdik. Ancak metin içerisinde biraz daha derine inerseniz Facebook’un WhatsApp verilerinizi kullanma planına şahit olacaksınız. Bu “kabul et” düğmesine basmak, mesajlaşma uygulamasına, hakkınızda tuttuğu herhangi bir bilgiyi Facebook ve çeşitli yan kuruluşları ile paylaşmak için geri alınamaz bir izin vermeniz anlamına geliyor.

WhatsApp, Facebook’un Diğer Uygulamaları ile Aynı Çatı Altında Toplanacak

Bu izin muhtemelen Facebook’un tüm mesajlaşma hizmetlerini (Messenger, Instagram DM ve WhatsApp) tek bir şemsiye altında sıkı bir şekilde bütünleştirme çabalarının bir parçası olarak geliyor. 2016’daki benzer bir politika değişikliğinde (Facebook tarafından satın alındıktan yaklaşık iki yıl sonra). Whats App, kullanıcılarına ana şirketiyle bu tür açık veri paylaşımını devre dışı bırakmaları için tek seferlik bir seçenek sunmuştu. Ancak bu sefer böyle bir seçenek yok.WhatsApp

Tüm Facebook şirketlerinin erişebildiği veri noktaları: Hesap bilgileri, sohbetlerinizle ilişkili herhangi bir meta veriler, finansal işlemler ( WhatsApp Pay üzerinden ) ve hatta uygulamanın otomatik olarak topladığı günlük raporlarınız, cihaz ve ağ bilgileriniz gibi bazı bilgiler ve konumunuz (konum paylaşımına izin vermemiş olsanız bile yaklaşık değer).

WhatsApp sohbetlerinizin ve aramalarınızın hala uçtan-uca şifreli olduğuna dikkat çekmek önemli bir husus. Bu nedenle ne Facebook ne de Whats App mesajlarınıza doğrudan erişemez. Bununla birlikte, ilişkili tüm meta veriler, Facebook’un hizmetlerini ve reklamlarını daha iyi hedeflemek için kullanabileceği dijital bir hazineden başka bir şey değil. Bununla birlikte, bu politika değişiklikleri, WhatsApp’ın sağlam GDPR yönergelerine göre çalışması gereken AB dışında her yerde geçerli.

Ayrıca WhatsApp, kendi platformundaki iş hesaplarıyla paylaştığınız herhangi bir bilginin. Söz konusu ekip tarafından diğer üçüncü taraflarla paylaşılabileceğini ve kendi gizlilik politikalarına tabi olabileceğini de söylüyor.

Şirket planlandığı gibi devam etmeye karar verirse, en azından WhatsApp’ta kalma çağrısı yapmadan. Veya Telegram ve Signal gibi bağımsız alternatiflere geçmeden önce revize edilmiş şartları gözden geçirmenizde fayda var.

İlgili haberler

>> WhatsApp beklenen açıklamayı yaptı! Güvenlik koşulları için neden güncelleme ihtiyacı duyuldu?


CEVAP VER