Windows 10 İçin Karar Verildi! Bu Tarihe Dikkat!

Microsoft, şimdi de Windows 10 işletim sistemi için bir açıklama paylaştı. Milyonlarca kullanıcısı bulunan sistem, yakın zamanda mağazalarda bulunamayacak. Neden mi?

Microsoft, Windows 10 işletim sisteminin satışlarını sonlandırma kararı aldı. Önümüzdeki haftadan itibaren Windows 10 satışları sona erdirilecek. Öte yandan firmanın işletim sistemi için resmi desteği sürecek. Cnet’teki bilgilere göre şirket, bu işletim sistemine Ekim 2025’e kadar destek vermeye devam edecek. Güvenlik ve performans güncellemeleri başta olmak üzere pek çok güncelleme yolda diyebiliriz.

Microsoft, Windows 10 Home ve Pro sürümleriyle ilgili ürün sayfasında yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“31 Ocak 2023, Windows 10’u satın alıp indirebileceğiniz son gün. Windows 10 için destek süreci ise devam edecek. 14 Ekim 2025 tarihine kadar bu işletim sistemi için destek sunulacak ve güvenlik güncellemeleri yayınlanacak. Böylece kötü niyetli yazılımlara karşı korunmanız amaçlanacak.”

Merak edilen bir konu ise, Microsoft harici şirketlerin Win10 satmaya devam edip edemeyecekleri. Bu da yakında belli olur sanıyoruz.

Firma, Haziran 2021’de bir açıklama yapmış ve 2025 itibarıyla Win10 resmi desteğinin sonlandırılacağını belirtmişti. 2015 yılında teknoloji severlere sunulan sistem, böylelikle 10. yaşını görmüş olacak.

Windows 10 İçin Karar Verildi! Bu Tarihe Dikkat!

Microsoft, kısa süre önce de Windows 7 ve 8.1 için yolun sonunun geldiğini haber vermişti

Microsoft, Windows 7, 8 ve 8.1 sürümlerine verilen resmi desteği sona erdirdi. Artık bu sistem sürümleri için performans güncellemesi, güvenlik yaması ya da oluşabilecek sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik güncellemeler yayınlanmayacak.

Resmi desteği kesilen Windows sürümlerini tabii ki kullanmayı sürdürebilirsiniz, ama öte yandan özellikle güvenlik tarafında korunmasız bir pozisyonda olacağınızı da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Örneğin bankacılık işlemlerinizi sıklıkla PC üzerinden yapan biriyseniz, resmi desteği olan güncel Windows 11’e geçiş yapmanızı öneriyoruz.

Windows kilit ekranı özelleştirmesi – Windows 11 için

– Az evvel bahsettiğimiz adımları aynen burada da uygulayabilirsiniz. Başlat menüsünü açtıktan sonra sırasıyla Ayarlar (Settings) > Kişiselleştirme (Personalization) ve Kilit Ekranı (Lock Screen) adımlarını takip edin.

Arka plan başlığında “Resim” seçeneğini işaretleyin ve sonrasında da “Gözat” ibaresine tıklayarak favori görselinizi seçin.

İşlemi tamamladıktan sonra kilit ekranınıza hemen göz atmak için aynı anda Windows ve L tuşlarına basın. Daha fazla detay ve görseller için buraya bakabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Dünyayı Yok Edebilecek Gök Taşı Tipi! Peki Neler Yapılabilir?