Dünyayı Yok Edebilecek Gök Taşı Tipi! Peki Neler Yapılabilir?

Common Type, yani pek çok farklı detaydan oluşan ortak tipte bir asteroid, olası bir çarpma sonucunda dünyamızı yok edebilir. Bilim insanları, bu tip asteroidlerin önceden yok edilmesinin çok zor olduğunu ifade ediyor. Peki Dünyayı yok edebilecek gök taşı tipi karşısında bir şey yapılabilir mi?

Uzay hakkında pek bilginiz olmayabilir, ama en azından Bruce Willis’in Armageddon filmini izlemiş olmanız büyük ihtimal. Bu filmde bir grup kazı ustası, ölümcül bir gök taşına doğru yola çıkıyor ve dünyaya çarpmadan önce onu yok etmeye çalışıyordu. Eğer hâlâ izlemediyseniz, etkileyici bir film olduğunu söylemekte yarar. Öte yandan, bu tip yöntemlerin gerçek hayatta çok da kullanılabilir olduğunu söylemek güç. Hele de dünyayı yok edebilecek gök taşı tipine karşı.

Cnet’te yer verilen bir haberde, yakın zamanda gerçekleştirilen bir asteroid araştırmasından bahsedildi. Ortak tipte – moloz yığını olarak da bahsedilen bir asteroidi yok edebilmek, monolitik, yani yekpare asteroidleri yok edebilmeye kıyasla çok daha zor.

Moloz yığını tipinde asteroidlerin devasa süngerler gibi düşünülebileceği söyleniyor. Dolayısıyla süngerlerde delikler, yani boşluklar da vardır ve devasa bir süngeri birkaç denemeyle yok edebilir misiniz?

Dünyayı Yok Edebilecek Gök taşı Tipi! Peki Neler Yapılabilir?

Adını Japon roket mühendisi Hideo Itokawa’dan alan Itokawa asteroidi, yaklaşık 350 metre çapında ve 1998 yılında keşfedilmişti. Japonların Hayabusa uzay aracı, bu cismi 2005 yılında ziyaret etmiş ve görevini tamamladıktan sonra 2010’da dünyaya geri dönmüştü.

Curtin Üniversitesi Profesörü Fred Jourdan da araştırmalar neticesinde bu asteroidin gevşek kayalardan ve diğer sert parçalardan oluştuğunu ifade etmişti.

Alınan numunelerin test edilmesi sonucunda, dünyayı yok edebilecek gök taşının şok emici bir doğasının olduğu fark edildi. Devasa bir yastığa da benzetilen bu cisim, bir darbe alsa bile bunu büyük ölçüde emebilecek yapıya sahip.

Tabii bu da akıllara şu soruyu getiriyor: “Dünyayı yok edebilecek gök taşı için ne yapılabilir?

Bu tip asteroidlerin ömürleri çok uzun olabiliyor. Yüz binlerce yıllık dönemden değil, milyarlarca yıl öncesinden söz ediliyor. Uzmanlar, elde edilen bu bilgi neticesinde, ileride karşılaşabileceğimiz potansiyel bir tehlike için şimdiden önlem amaçlı çalışmaların yapılabileceğini bildiriyor. Bu, işin iyi tarafı. Örneğin, yok edilemese bile nükleer güç kullanılarak rotasından saptırmak mümkün olabilir. Peki ya mümkün olmazsa? O zaman şöyle bir sahneyle karşılaşabiliriz:

Ya da şöyle:

Dünyayı yok edebilecek gök taşı tipiyle ilgili daha fazla detay için buraya bakabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Yeni Dead Space, Korkudan Ödünüzü Patlatacak! Nasıl mı?