Windows 10X Hafif İşletim Sistemi Görüldü!

Windows 10X Hafif İşletim Sistemi Görüldü!

Windows 10 X Chrome OS benzeri işletim sistemi
Google News Abone Ol

Windows 10X işletim sistemi, henüz ülkemizde pek fazla göremediğimiz nispeten zayıf sistemlerde iyi bir performans sunan Google’ın Chrome OS’ine verilmiş bir yanıt. Birlikte bu işletim sisteminin detaylarına bakalım.

Uzun bir bekleyişin ardından Microsoft, Google’ın satışta olduğu ülkelerde büyük popülarite kazanan Google Chrome OS’e yanıt veren bir işletim sistemini sunmaya hazırlanıyor. Bu işletim sisteminin hafif laptoplar için bir alternatif olacağını söyleyebiliriz. Başlangıçta çift ekranlı sistemler için hazırlanan bu işletim sisteminin Microsoft’un Surface Neo cihazıyla birlikte çıkması bekleniyordu. İki adet 9 inç boyutunda ekrana sahip olan bu cihaz, toplamda 13 inçlik bir çalışma ortamı sunacaktı.

Ancak, geçtiğimiz sene Windows 10X işletim sisteminin tek ekranlı cihazlara uygun olarak yeniden tasarlandığı ve dizüstü bilgisayarların da bu işletim sistemini kullanabileceği haberleri ortaya çıktı. Bu gelişmenin bir sonucu olarak Surface Neo da ertelendi. Windows 10X’in bükülebilir cihazlara özel olarak geliştiği uzun sürecin ardından bu işletim sistemi tam bir Chrome OS karşılığına dönüştürülmüş görünüyor.

Windows 10X’in ortaya çıkan halinde neler var?

İşletim sisteminin ortaya çıkarılan ve son versiyonunun, satışa sürülecek haline çok yakın olduğu düşünülüyor. Bu işletim sistemi hali hazırda kullandığımız Windows 10’un üzerine gelmiyor ve bir güncelleme olarak da yayınlanmayacak. Bu işletim sistemi, sadece donanımın üzerine yüklenmiş olarak sunulacak. Ülkemizde pek rastlayamadığımız Chromebook benzeri hafif ve daha belli özelliklere odaklanmış bilgisayarları isteyen kullanıcılara bir alternatif olacak.

Halihazırda çift ekranlı cihazlarda da bu işletim sistemi rakibi Google Chrome işletim sistemine benzetiliyordu. Tek ekranlı cihazlardaki hali bu benzerlik yorumlarını daha da güçlendirdi. Windows 10’a nazaran Windows 10X her alanda daha basitleştirilmiş bir alternatif. Sistemin arayüzü adeta bir portalı andırmakta.

Başlat butonu ekranın alt-orta bölümünde bulunuyor ve bu menü bir başlatıcı görevi görüyor. Bu başlat menüsü alıştığımız “live tile” butonları barındırmıyor. Sadece uygulamaların ve son kullanılan dökümanların bir listesi olarak çalışıyor. Bu kısımdan uygulamaları ve Bing desteği ile internet sonuçlarını arayabiliyorsunuz.

Sistemin internet temelli uygulamalara son derece odaklı olması onun ne kadar Chrome OS düşünülerek tasarlandığını gösteriyor. Chromium temelli Edge internet tarayıcıyla sürdürülebilir web uygulamalarını bu işletim sisteminde çoğunlukla kullandığınız uygulamalar olacağını söylemek gerek.

Pencereler de bu işletim siteminin çok daha basit halini kanıtlar nitelikte. Bu işletim sisteminde, pencereleri boyutlandıramıyorsunuz. Sürükle-bırak yöntemiyle uygulamaları birlikte çalıştırmanız ise mümkün kılınmış ancak boyutlarını kendinizin belirlemenize izin verilmiyor. Bu işletim sistemini kullanacak cihazların dokunmatik yüzeylerinin de jestli kullanımlara uygun olmalarını beklemek şaşırtıcı olmayacaktır. İşletim sistemindeki dosya yöneticisi de Microsoft One Drive ile senkronize şekilde çalışmak üzere yeniden tasarlanmış. Ayrıca Windows 10X’in geleneksel uygulamalar için bir desteği yok ancak işletim sistemine gömülmüş basit bir sanal makineyle bu uygulamaların da belli ölçüde çalıştırılabilmesi bekleniyor.

İlgili haberler

>> Windows 10 klavye kısayolları ile hayatınızı kolaylaştırın

>> Windows 10 Gizli Sörf Oyunu Nasıl Açılır?


CEVAP VER