Windows 12 Hakkında Heyecan Verici Bilgiler Var!

Intel Windows 12

Microsoft Windows’un sıradaki yeni sürüm güncellemesi heyecan verici detaylara sahip olacak gibi. The Verge’te yer alan bilgiler, Microsoft ve Intel’in Windows 12 için ipuçları verdiği yönünde. Evet, yeni sürümde AI, yani yapay zekâ odaklı işleyiş ön planda olabilir.

Windows 12, yerleşik yapay zekâ sistemi sayesinde şimdiye dek sunulmuş en gelişmiş Windows deneyimini sunabilir. Tabii bu konuda henüz resmi bir duyuru yok, ama hem Microsoft hem de Intel’den gelen işaretler var.

Windows 12, yerleşik yapay zekâ sistemiyle gelebilir ve bunun da x86 yongası yardımıyla sağlanabileceği konuşuluyor

Donanımlar hakkında sızıntı bilgiler paylaşan @leaf_hobby hesabı (Twitter’da), Intel’in Xeon çiplerine dair pek çok bilgiyi resmi çıkış döneminden önce paylaşmış ve dikkatleri üzerine çekmişti. Aynı isim, şimdi de Intel’in Meteor Lake masaüstü platformu hakkında detaylar paylaştı ve yapay zekâya dikkat çekti. Öte yandan Intel de yeni nesil CPU’larının Windows 12 desteğiyle geleceğini fısıldıyor. Tabii an itibarıyla bu tweet’lerin silindiğini de belirtelim.

The Verge’teki bilgilere göre Meteor Lake’te 20 tane PCIe Gen5 şeridi olacak ve Windows 12 desteği sunulacak. The Verge, bu konunun resmiyete kavuşması adına hem Intel hem de Microsoft yetkililerine mikrofon uzatsa da henüz olumlu bir cevap alabilmiş değil.

Windows 12 Hakkında Heyecan Verici Bilgiler Var!

Microsoft, henüz Windows 12 için planlarını açıklamadı, ama…

Resmi duyuru olmasa da, dediğimiz gibi bazı işaretler ve fısıltılar var. Örneğin, firmanın yeni nesil Windows sürümlerinde yapay zekâ desteğiyle hareket etmek istediği biliniyor. Zira kullanıcı deneyimlerinde yapay zekâ unsurunun doğal bir rol üstlenebilmesi için çalışmalar gerçekleştirildiğini Microsoft üst düzey yöneticilerinden Yusuf Mehdi belirtmişti.

Ek olarak Mehdi, en yeni Windows 11 güncellemesiyle birlikte Windows 11’e Bing’in yapay zekâ destekli en yeni versiyonunun entegre edilmesi hakkında da konuşmuştu. Bu, özellikle profesyoneller için “Start”, yani “Başlat” menüsü aracılığıyla kolaylıkla erişilebilir bir detay olarak ön plana çıkacak.

Microsoft’un yapay zekâ desteğiyle özellikle multitasking program çalıştırma tarafında da çalışmaları olduğu söyleniyor.

Kısacası Microsoft yetkilileri, yapay zekâ yardımıyla kullanıcı deneyimlerinin yepyeni bir boyuta taşınabileceğini ve hem kolay kullanım hem de daha gelişmiş sonuçların sunulabileceğini düşünüyor. Bu bağlamda da Windows 12’nin ilk büyük adım olarak karşımıza çıkması bekleniyor.

Tabii bu tarafta yalnızca Microsoft ve Intel değil, aynı zamanda AMD firmasının da çalışmaları var. Örneğin AMD, yakın zamanda Ryzen 7000 mobil işlemcilerini görücüye çıkarmıştı. Bu işlemciler, yapay zekâ odaklı hareket eden x86 yongalarını barındıran ilk işlemciler olarak ön plana çıkıyor ve Microsoft’un Windows Studio Effects desteğine de sahip.

Yeni detaylar oldukça sizlerle paylaşacağız.

İlgili Haberler

>> Resident Evil 5 İçin 14 Sene Sonra Sevindiren Güncelleme Geldi!