Resident Evil 5 İçin 14 Sene Sonra Sevindiren Güncelleme Geldi!

Resident Evil 5’in PC sürümü için yıllar sonra yeni bir güncelleme yayınlandı. Bu güncelleme sayesinde oyunu tekrar oynamak isteyebilirsiniz.

Capcom tarafından geliştirilen hayatta kalma – korku oyunu Resident Evil 5, 5 Mart 2009 tarihinde oyuncuların beğenisine sunulmuştu. PC ve konsollar için hazırlanan yapım, zombi temalı çoğu oyuna kıyasla farklı bir yapıdaydı. Zira bu oyunda, yalnızca karanlık ortamlarda değil, aynı zamanda güneş ışığı altında da ölümcül düşmanlarla savaşıyorduk.

Oyun satışa sunulalı tam 14 sene oldu, ama buna rağmen hâlâ güncelleme alması sevindirici. Capcom, Resident Evil 5’in Steam’deki PC sürümü için yeni bir güncelleme yayınladı.

Resident Evil 5 İçin 14 Sene Sonra Sevindiren Güncelleme Geldi!

Bu güncelleme sayesinde:

– Games for Windows Live desteği kaldırılıyor. Zaten çoğu oyuncu için eziyet niteliğinde bir özellikti bu. Geç de olsa kaldırılması sevindirici.

– Local split screen co-op özelliği geliyor. Böylece oyuncular, aynı PC’de, ekranı ikiye bölerek oyunu deneyimleyebilecek. Bu özellik, aslında tüm konsol sürümlerinde en baştan beri sunuluyor, ama PC tarafında yoktu. Geç de olsa görmek güzel.

– Bazı diğer irili ufaklı hatalar gideriliyor ve böylece performans artışı sağlanıyor.

Resident Evil 5’in Steam’deki PC sürümü, 202,50 TL karşılığında satın alınabiliyor. Oyun, çıktığı zaman göz önünde bulundurulduğunda, özellikle görsel kalitesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Öte yandan, hantal oynanış sisteminin de zaman zaman can sıktığını hatırlatalım.

İlgili sayfa için buraya tıklayabilirsiniz

Resident Evil 5 güncellemesini bir kenara bırakırsak, Resident Evil 4 Remake sürümü için geri sayımın sürdüğünü de hatırlatalım…

Resident Evil 4 Remake, şu sıralar oyuncuların merakla beklediği nadir yapımlardan bir tanesi. Yenilenmiş görselleri ve oynanış sistemiyle milyonlarca kişiyi günlerce ekran başına kitleyecek gibi görünüyor. Tabii en önemli detay ise, oyunun orijinal RE4’e sadık kalarak hazırlanması. Yani en azından öyle söyleniyor ve biz de öyle umuyoruz.

Resident Evil 4 Remake hakkında birkaç detayı hatırlatmak gerekirse…

– Quick-time events’ler kaldırılıyor. Kısaca açıklamak gerekirse. Orijinal oyunda, beklenilmedik bir anda saldırıya maruz kalabiliyor ve bu esnada bazı tuş kombinasyonlarına hızlıca basmamız gerekiyordu. Bu, dikkat açısından önemli, ama bazı oyuncular için sinir bozucu bir sistemdi. İşte yeni oyunda bu sistem olmayacak.

– Yeni yan görevler ekleniyor. Oyunun ana senaryosu dışında, etrafta keşfe çıkıp yeni bilgiler elde edebileceğimiz minik görevler olacak. Bazen de aranılan düşmanları ortadan kaldırarak ödül talep edebileceğiz. Bunlar, içeriğin zengin sunumu için önemli detaylar.

– Artık kırılabilir bir bıçakla yol alacağız. Yani sonsuz kullanılabilir bir bıçağımız olmayacak. Bu, bıçağı daha verimli kullanmamız gerektiğini gösteriyor. Öte yandan, aynı anda birden fazla bıçak taşıyabileceğimiz de doğrulandı.

– Ashley Graham’ın artık bir sağlık barı olmayacak. Böylece sanki bir bebek bakıcısıymışız gibi davranmamız gerekmeyecek. Böylece daha doğal bir arkadaş gibi görünebilecek, davranabilecek. Yine de Ashley ölümsüz değil, çok hasar alırsa ölebilir. Öte yandan bu karakter, kapıların açılması gibi konularda bize yardımcı olabilecek.

– Oyunda yeni düşmanlar da olacak. Bunlardan bir tanesi Ganado. Ganado, büyük bir çekiç taşıyan ve kafasında da boğa maskesi bulunan bir düşman.

– Son olarak, oyunun kontrol sisteminin Resident Evil 2 Remake’teki sistemle benzer olacağı bildirildi. Tabii isterseniz orijinal oyunun kontrol şemasıyla da oynayabileceksiniz.

Resident Evil 4 Remake, PC ve konsollar için 24 Mart itibarıyla raflarda yerini alacak.

İlgili Haberler

>> Realme C55, iPhone’un Çok Konuşulan Özelliğine Benzer Bir Özellikle Geliyor!