Xbox Series X ve Series S Sahiplerine Müjde. Oyun Keyfiniz Katlanacak!

Xbox Series X ve Series S Sahiplerine Müjde. Oyun Keyfiniz Katlanacak!

Microsoft, yeni nesil Xbox Series X ve Series S oyun konsolları için Dolby Vision Gaming özelliğinin geldiğini duyurdu. Bu sayede yeni nesil oyun keyfi çok daha gelişmiş düzeyde yaşanabilecek.

.

Microsoft, mevcut yeni nesil Xbox konsolları için Dolby Vision Gaming desteğinin geldiğini duyurdu. Bu konsollarda daha önce Dolby Atmos desteği de vardı. Dolayısıyla Xbox, an itibarıyla bu iki teknolojiyi de bünyesinde barındıran tek marka unvanının da sahibi oldu.

Microsoft, ilk açıklamasında Xbox’taki 100’den fazla yeni nesil oyunun çoğunda Dolby Vision desteğinin bulunduğunu ve geriye kalanların da yakın zamanda bu güncellemeyi alarak oynanabileceğini belirtiyor. Firmanın en önemli oyun markalarından olan Halo’nun yeni oyunu Infinite’in de bu teknolojilerle geleceği duyuruldu. Bu arada Halo Infinite, 15 Kasım itibarıyla oyuncuların beğenisine sunulacak.

Microsoft, aynı zamanda eski oyunlara da bu teknolojileri getirmek için geliştiricilerle birlikte çalışıyor. Şu an HDR10 ya da Microsoft’un oto HDR desteğine sahip oyunlar, güncelleme geldiğinde otomatik olarak Dolby Vision’a geçiş yapabilecek. Tabii bu özelliği deneyimleyebilmek için uyumlu bir ekrana sahip olmanız gerekiyor.

Xbox Series X ve Series S Sahiplerine Müjde. Oyun Keyfiniz Katlanacak!

Firma, Dolby Vision’ı daha önce Xbox serisi konsollarda medya uygulamaları için duyurmuştu. Örneğin, Netflix ve Apple TV gibi uygulamalar. Tabii bunun için de uyumlu bir televizyona sahip olmanız gerekiyor. Özelliğin oyunlara getirilmesi için yapılan çalışmalar ise, beta sürecindeydi ve artık tam sürüme geçiş yaparak herkes için kullanılabilir hale getirildi.

Dolby Vision, HDR10’a kıyasla daha gelişmiş bir HDR standardı olarak ön plana çıkıyor. Parlaklık ve karanlık seviyelerinde daha gelişmiş sonuçlar sunabiliyor ve bu sayede daha net, daha canlı renkler sunabiliyor. Haliyle bu detaylar, destekli bir ekran olduğunda daha ihtişamlı oyun görselliği anlamını taşıyor. Dolby Vision, aynı zamanda 12bit renk desteği de sunuyor. Henüz kullanılmasa da, geleceğe yönelik güçlü bir adım olduğunu söyleyebiliriz.

Dolby Atmos ise, işitsel detayların daha gelişmiş ve 3D surround olarak sunulabilmesi için geliştirilmiş bir ses teknolojisi. Bu, özellikle rekabetçi online oyunlarda, rakiplerinizin en ufak hareketlerini dahi doğru takip ederek başarıya ulaşmanızda önemli. Tabii bu sadece bir örnek.

Peki yeni nesil Xbox serisi konsollarda, Blu-Ray filmlerde Dolby Vision desteği var mı diye sorarsanız, maalesef hayır diyebiliriz.

Peki bu özellikler Sony PlayStation 5’te var mı?

Kısaca hayır, yok. PS5, doğal Dolby Atmos ve Dolby Vision gibi gelişmiş özelliklere sahip değil. Ayrıca, konsolda değişken ekran yenileme hızı ve düşük gecikme modu gibi oyunlar için önemli olan pek çok detay mevcut değil.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here