Xiaomi 200 MP Kamera ile Geliyor: iPhone’a Büyük Rakip!

Xiaomi 200 MP

Xiaomi 200 MP çözünürlüğünde kamera ile gelecek. İşte amiral gemisi akıllı telefonlarda kullanılacak yeni kamera hakkında tüm ayrıntılar.

Andorid dünyasında yıllardır yüksek çözünürlüklü kamera yarışının olduğunu biliyoruz. Bazıları için bu her ne kadar pazarlama stratejisi olarak gözükse de özellikle baskı alma konusunda yüksek çözünürlüklü fotoğrafların işe yaradığını söyleyebiliriz. Bu yüzden genellikle yüksek çözünürlüklü lense sahip akıllı telefonlar sıklıkla tercih ediliyor. Akıllı telefonlarda henüz 200 MP seviyelerine ulaşılabilmiş değil. Fakat uzun süredir Xiaomi’nin 200 MP çözünürlüğünde lens üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyordu. Ayrıca bu lensin Samsung tarafından geliştirilen ISOCELL HP1 ve HP3 olacağı da biliniyordu. Fakat bu lensin kullanılacağı Xiaomi modelleri ve lensin piyasaya sürülme tarihi henüz bilinmiyordu. Geçtiğimiz aylarda pek çok sızıntıya konu olan 200 MP sensörlü akıllı telefon hakkında yeni ayrıntılar belli oldu. İşte ortaya çıkan tüm ayrıntılar.

Xiaomi 200 MP Kamera ile Geliyor: iPhone’a Büyük Rakip!

Geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürülen Xiaomi 12S serisinde kullanılan Leica yapımı lensler, kullanıcıları bir hayli sevindirmişti. Fakat yakında piyasaya sürülmesi beklenen Xiaomi’nin amiral gemisi modellerinde Samsung yapımı bir lens kullanılacak. Xiaomi’nin 12S serisinde, ‘En iyi kamera’ olarak tanıttığı Leica lenslerinin üstüne Samsung yapımı bir lens ile karşımıza çıkması kullanıcıların kafasını karıştırdı. Çünkü kullanıcılar, Xiaomi ve Leica iş birliğinin devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Bununla beraber Samsung yapımı, ISOCELL HP1 veya HP3 olarak adlandırılacak lens hakkında yeni teknik detaylar sızdırıldı.

Xiaomi 200 MP

İddialara göre Xiaomi’nin önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi beklenen, hatta Xiaomi 13 serisinde karşımıza çıkması beklenen yeni lensi, sırasıyla 1/1.22” ve 0.64µm ve 1/1.4” ve 0.56µm boyutlarında olacak. Yüksek çözünürlüklü fotoğrafçılığın son yıllarda ilgi gördüğünü belirtmiştik. Fakat Xiaomi 200 MP ana kameraya sahip akıllı telefonu ile ilgileri üzerine çekecek mi, henüz belirsiz. Çünkü halihazırda piyasaya sürülen 108 MP lensli telefonların bile tercih edilmesinin en büyük sebeplerinin arasında, sensör boyutu ve diyafram açıklığı yer alıyor. Bu yüzden Xiaomi’nin 200 MP lensinin başarılı olup olmayacağını bekleyip göreceğiz.

İlgili Haberler

>> Samsung Galaxy Z Flip 4 FCC’de Görüldü: Yakında Tanıtılacak!