Xiaomi Araba Geliyor! İşte Verilen Tarih!

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi araba pazarında da yeni hamlelerle yerini almak istiyor. Gelen bilgiler, işlerin planlandığı gibi yürüdüğü ve hatta bazı noktalarda beklenenden de iyi sonuçların alındığı yönünde. İşte detaylar.

Bundan birkaç yıl sonra yollarda Xiaomi araba modellerini görebiliriz. Şirket, şu an akıllı telefon, akıllı tablet ve pek çok farklı elektronik ürün üzerine çalışmalar yürütüyor. Dünya çapında geniş bir kullanıcı ağına sahip. Şirket, bu ağ kapsamında şimdi de otomobil teknolojileri tarafında yeni çözümler sunma peşinde.

Aenaev sitesindeki bilgilere göre şirket, ilk Xiaomi araba için gerçekleştirilen kış testlerini başarıyla sonuçlandırdı. İlk Xiaomi araba geliştirici ekibi de yola hızla devam ediyor ve şirketin kurucusu Lei Jun da seri üretim sürecinin 2024’ün ilk yarısı itibarıyla başlayacağını doğruluyor.

Xiaomi araba projeleri için keseni ağzı açıldı!

Şirket, şu an otomotiv kolu için 433 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Geliştirici ekibin büyütülmesi için çalışmalar da sürüyor. Şu an ekipte 2 bin 300’den fazla çalışan var. Öte yandan, bu sene itibarıyla 2.8 milyar doların üzerinde yatırımın yapılması planlanıyor. Önümüzdeki 5 senelik süreçte ek olarak 14 milyar dolarlık yatırım da gelebilir. Tüm bu detaylar, Xiaomi’nin arabalar için oldukça ciddi düşündüğünü gösteriyor.

Şirketin CEO’su Jun, yalnızca Xiaomi araba için değil, günümüz ve gelecek için önemli konumda bulunan robot teknolojileri üzerine de çalışmalar yapma düşünceleri olduğunu dile getiriyor. Bu, şirketin daha geniş bir yelpazede hareket edebilmesi ve sürücüsüz otomobillerin gelişimi için de önemli.

Xiaomi Araba Geliyor! İşte Verilen Tarih!

Xiaomi, bir yandan da yeni katlanabilir ekranlı telefonu Mix Fold 3 için çalışıyor

Digital Chat Station’ın paylaştığı sızıntı bilgilere göre firma, katlanabilir ekranlı yeni telefonunu önümüzdeki ağustos ayında resmen duyuracak. Bu telefon, büyük ihtimalle Xiaomi Mix Fold 3 olacak ve Galaxy Z Fold 5 ile rekabete girişebilecek düzeyde özelliklere sahip olacak.

Hatta ürünle ilgili söylenti boyutundaki bazı teknik detayları da sizlerle paylaşalım…

Üründe Qualcomm’un güncel çipset çözümlerinden Snapdragon 8 Gen 2 kullanılabilir. Ek olarak depolama tarafında güncel UFS 4.0 teknolojisinin, RAM tarafında da LPDDR5X RAM teknolojisinin kullanılması bekleniyor. Böylece veri yükleme ve çalıştırma tarafında ciddi performans artışları mümkün. Ekran tarafında da şimdilik 120Hz tazeleme değerinin olacağı söyleniyor. Yeni detaylar oldukça paylaşmaya devam edeceğiz.

İlgili Haberler

>> Hogwarts Legacy Oynamadan Önce Bunları Bilmenizde Yarar Var, Spoiler Yok!