Yapay Zeka Irkçı ve Cinsiyetçi Olabilir: Yeni Bir Tartışma Başladı

Meta yapay zeka modeli

Yapay zeka ırkçı ve cinsiyeti olmakla suçlanıyor. Hadi gelin bu suçlamanın detaylarına birlikte bakalım.

Yapay zeka sistemleri özellikle son dönemlerde eleştirilerin odağında yer alıyor. Son zamanlarda gelişen teknoloji internet ortamında herkesin dilinde. Mesela Lensa Ai tarafından üretilen yapay zeka sistemi bunlardan sadece bir tanesi. Bu yapay zeka sistemi sihirli olarak adlandırılabilecek avatarlar bile oluşturabiliyor.

Her ne kadar işin bu kısmı büyüleyici olsa bile yine de tartışmanın odağında olmaktan kurtulamıyor. 2018 yılından beri var olan ve sihirli avatarlar özelliği ile ön plana çıkan bu yapay zeka sistemi Türkiye’de de kullanımda.

Yapay zeka ırkçı ve cinsiyetçi mi?

Yapay zekanın derin öğrenme modelini kullanan bu tür sistemler 5,85 milyar metin ve görüntü çiftini kullanmayı başarabiliyor. 2022 yılında piyasaya sürülen metinden görsel oluşturma sistemlerine çok benziyor. Fakat işin esas problemli tarafı burası değil. Birçok kişi bu tür yapay zeka sistemlerinin kadınları cinsel obje haline getirdiğini söylüyor.

Yapay zeka ırkçı

Olayın detaylarına baktığımızda bazı kadınlar avatar alırken çok erotik göründüklerini ifade ediyor. Yani yapay zeka sistemleri onların fotoğrafını avatara çevirirken seks içerikli görüntüler ortaya çıkarıyor. Bu durum yapay zekanın cinsiyetçi olma ihtimalini gösteriyor.

Asyalılar yapay zeka için zor bir alan

Yapay zeka sistemleri asyalıları çizmekte çok zorlanıyor. Bunu yeni geliştirilen fotoğraf uygulamalarında da çok rahat bir şekilde görebiliyoruz. Özellikle Asyalı kullanıcılar yapay zeka sistemlerinin kendilerini tam olarak çizemediğini söylüyor.

Yapay zeka ırkçı ve cinsiyetçi olarak uzun bir süre daha adlandırılacak gibi görünüyor. Fakat uzmanlar bu tür sistemlerin toplumun bir parçası olduğunu söylüyor. Yani derin öğrenmeye bağlı olarak gelişen yapay zeka sistemleri toplumdan bağımsız değil. Toplumsal değerler ne kadar ırkçı ve cinsiyetçi olursa bu tür sistemler de aynı oranda ırkçı ve cinsiyetçi oluyor.

İlgili Haberler:

>> Google Yapay Zeka Çalışmalarını Giderek Hızlandırıyor: Yeni Dil Projesi

>> Bankalar Yapay Zeka, Ses Biyometrisi ve Dolandırıcılık Önleme Çözümlerine Yatırım Yapıyor!