Epic Games Rekor Ceza Aldı: Bunu Kimse Beklemiyordu

Apple Epic Games

Epic Games rekor bir ceza ile karşı karşıya. Peki ne oldu da böyle bir cezalandırma ile karşı karşıya kaldı.

Oyun dünyasının devleri içerisinde yer alan Epic Games bu aralar bazı sorunlarıyla karşı karşıya. ABD federal ticaret komisyonu tarafından büyük bir ceza verildi. Konuyla ilgili yapılan açıklamalara baktığımızda şirketin çocukların korunmasına yönelik bazı yasaları ihlal ettiği ifade edildi.

Özellikle ABD’de çocuklar büyük bir yasal güvenceye sahip. Çocuk tacizlerinin önüne geçebilmek için bazı önlemler alınıyor. Bu önlemlere uymayan şirketlere ise ceza kesiliyor. Mesela Epic Games sırf bu nedenden dolayı 520 milyon dolarlık bir ceza ile karşı karşıya kaldı.

Epic Games rekor cezaya doymuyor

Epic Games birçok defa ceza ile karşı karşıya kaldı. Hatırlayacağınız üzere Apple ile yaşadıkları münakaşa nedeniyle bazı cezalarla karşı karşıya kalmıştı. Şimdi ise yeni bazı problemlerin eşeğinde. Konu ile ilgili ortaya çıkan son detaylara göre şirket oyuncuları istemedikleri satın almalar yapmaya yönlendiriyor.

Epic Games rekor

Oyun devi haksız yere ücretlendirmeler yapıyor. Şirket Apple ile de davalık olmuştu. Davanın nedeni Apple’ın haksız bazı ödemeler talep etmesiydi. Komisyon oranları yine şirket tarafından birçok defa eleştirilmişti. Şimdi aynı duruma kendisi düştü.

Çocuklar taciz ve istismar ile karşılaşıyor

Konuyla ilgili detaylara baktığımızda 13 yaş altındaki çocukların kişisel bilgilerinin toplandığı ifade edildi. Ayrıca sesli sohbet ve canlı metin gibi özellikler üzerinden çocukların taciz ve istismara maruz kaldığı ifade edildi. Fortnite bu konuda sabıkalılar listesine girdi.

Epic Games rekor ceza ile ilgili henüz net bir açıklama yapmadı. Ancak şirketin yüksek bir ihtimalle buna itiraz edeceği tahmin ediliyor. Peki sizce şirkete böyle bir ceza verilmesi gerekiyor muydu? Bu konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Windows 11’de Oyunlarda Performans Sorunları mı Yaşıyorsunuz?

>> Epic Games Bedava Oyunlarda Bu Hafta: Ücretsiz Oyunları İndir