Yapay Zeka Tartışmaları Yine Alevlendi! İşte Nedeni

yapay zeka iş verimliliği
Google News Abone Ol

Google, Microsoft ve Facebook gibi şirketlerin içerisinde yer aldığı yapay zeka tartışmaları yine alevlendi. Neredeyse her yıl farklı bir konu ile ilgili yapay zeka teknolojileri tartışmaya açılıyor. Geçtiğimiz günlerde çocuk istismarı konusunda yapay zekanın aktif olmadığı söyleniyordu. Şimdi ise çok daha başka bir gündem kavgaya neden oldu. Hadi gelin bakalım bu sefer ne için tartışma çıktı.

Makine öğrenmesi olarak da adlandırılan günümüzün yeni nesil yapay zekası büyük oranda insan eliyle kontrol ediliyor. Siz sisteme ne öğretirseniz aynısını size yansıtmaya çalışıyor. Tam olarak buna makine öğrenmesi deniliyor. Makineye daha çok beyaz insanları gösterirseniz, muhtemelen insan dediğinizde beyaz derili birisini algılayacaktır. İşte tartışmanın nedeni de buradan kaynaklı. Yapay zekanın ırkçı olduğu kanısı giderek güçleniyor.

Yapay zeka tartışmaları ırkçılık üzerinden şiddetlendi

Teknoloji şirketlerinin yaptıkları çalışmalar sonucunda, yapay zekanın beyaz amerikalıları daha tipik bir insan olarak algılanma sorunu ortaya çıktı. Silikon Vadisi’nde çalışan Asyalı ve Siyahi vatandaşlar, yapay zeka tarafından algılanmıyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde siyah deri ve beyaz derili 2 çalışan kamera deneyi yapmıştı be yine ırkçı sonuçlar ortaya çıkmıştı. Bu durum büyük sorunlara neden oluyor.

yapay zeka tartışmaları

Elbette sadece bu değil. Yüz tanıma sistemlerinin birçok güvenlik gücü tarafından kullanılması yine sorunları beraberinde getirdi. Makine öğrenmesi yoluyla kurulan yüz tanıma sistemleri, siyahi vatandaşları suçlu olma potansiyeli yüksek olarak görüyor. Yapay zeka tartışmaları aslında bir noktada bu yüzden de biraz artmıştı. Fakat ortaya çıkan sorunlar sadece bu da değil.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft şirketi TAY ismini verdiği bir uygulama geliştirmişti. Bu uygulamanın sadece Twitter üzerinden insanlara cevap vermesi ve paylaşım yapması bekleniyordu. Fakat bir süre sonra gerçekten de işler çığırından çıkmaya başladı. Siyahi vatandaşları aşağılayan ve Yahudiler ile kadınlara küfür eden bu uygulama, yapay zeka tartışmaları konusunda yeni bir dönüm noktası oldu. Anlayacağınız şirket, uygulamayı adeta eline yüzüne bulaştırdı. Sizce gerçekten de algoritmalar ırkçı mı? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Huawei Türkiye E-Mülakat ve Online Kodlama Platformu ile karşımızda!

>> Chrome Mağaza Tehlike Saçıyor! 111 Zararlı Uzantı Tespit Edildi

 


CEVAP VER