Yeni Bir Salgın Uyarısı Yapıldı: Dünya Sağlık Örgütü Açıkladı

Bu Ülkede Kargoyla Ücretsiz Kovid Test Kiti Gönderimi Yapılıyor

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yeni bir salgın uyarısı yapıldı. Onların bu açıklaması herkesi panikletti. İşte konu ile alakalı merak edilen tüm detaylar.

Uzun bir süredir çalışmalar yürüten Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, herkesi uyardı. Koronavirüs başlangıcında yeteri kadar dünyayı uyarmamakla suçlansa bile, şimdilerde kendisini konu ile ilgili kendisini affettirmeye çalışıyor.

Dünya Sağlık Örgütü herkesin bu salgına hazırlıksız yakalandığını söyledi. Hem devletler hem de halklar böyle bir salgına hazır değildi. Ayrıca sağlık sistemlerinin hızlı bir şekilde çökmesi zaten insanların hazırlıksız yakalanmaları ile yakından ilgiliydi. Mesela İtalya’da çok fazla kişinin sağlık hizmeti alamayarak ölmesi bunun en büyük kanıtları arasındaydı.

Yeni bir salgın uyarısı ile Dünya Sağlık Örgütü kendisini ispatlamaya çalışıyor

Yaklaşık olarak 1 milyon 500 bin kişinin bu salgınla birlikte hayatını kaybetmesi, Dünya Sağlık Örgütü gibi kuruluşlara çok sert tepkiler gösterilmesine neden oldu. Özellikle Çin hükümeti hedef gösterilen bir diğer önemli noktaydı. Şimdi ise Dünya Sağlık Örgütü konuyla ilgili eleştirileri dikkate almış gibi görünüyor.

yeni bir salgın uyarısı

En yetkili ağızlardan yapılan açıklamalara göre, yeni salgınlar kapıda ve buna karşı hazırlıklı olmak gerekiyor. Sadece vahşi hayvanlar ile kurulan temaslardan değil, aynı zamanda daha başka yollarla da salgınlar başlayabilir. Böyle bir durumda herkesin hazırlıklı olması gerekiyor. Yeni bir salgın uyarısı yapan DSÖ, bu defa işini şansa bırakmayacak gibi görünüyor.

Tüm dünya yeni salgınlara hazırlıklı olmalı

Yapılan açıklamalara genel olarak bakıldığında, hazırlıksız yeni bir salgının daha kaldırılamayacak olduğu söyleniyor. Eğer yeniden büyük bir salgın başlarsa, böyle bir şeyin ne ekonomiler ne de toplumun mental durumu kaldırabilir. Bütün devlet, bütün toplum ve tek sağlık politikası gibi stratejiler izlenmesi Dünya Sağlık Örgütü tarafından öneriliyor.

Bill Gates gibi toplumda söz sahibi olan kişiler de benzer açıklamalarda bulunuyor. Mesela geçtiğimiz aylarda her 10 yılda bir büyük salgınların yaşanacağı söylenmişti. Sizce salgınlara karşı hazırlıklı mıyız? Bununla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> İlk Koronavirüs Vakası Nerede Görüldü (Hiç Tahmin Edemeyeceğiniz Bir Ülke)

>> Dijital Sağlık Pasaportu Nedir Ne Değildir İşte Tüm Soruların Cevapları