Yeni Bir Teknoloji Oyunları Muz ile Kontrol Etmenizi Sağlıyor

Bu ilgi çekici bir yeni teknoloji: Makey Makey nasıl çalışıyor?
Google News Abone Ol

Herhangi bir nesneyi oyun kontrolcüsü olarak kullanmanızı sağlayan bir teknoloji hayli ilgi çekti. Makey Makey isimli bu cihaz henüz aklınıza gelmeyen hayalleri gerçekleştiriyor.

Makey Makey, her nesneyi dokunmatik dijital yüzeyler haline getiriyor. Bununla birlikte, sıradan nesneler bilgisayarınızı kontrol edebileceğiniz birer donanıma dönüşüyor. Bu ilginç cihazı Jay Silver ve Eric Rosenbaum, Massachusetts Institute of Technology’de öğrencilik sürecinde tasarladılar. Kısacası bu ikili, “Maker Hareketi” isimli bir akımdan etkilenmişler. Çocukların bir ağ ile bütünleşen dünya ile etkileşimlerine daha yaratıcı bir yöntem eklemeyi amaçlıyorlar. Bu yüzden yaratıcı düşünceyi destekleyecek açık uçlu bir yol aramışlar. Böylece, elektrik ileten her nesneyi kontrolcü haline getiren akıllı bir kit ortaya çıkmış.

Kiti üreten JoyLabz’dan  David Ten Have bu ürün hakkında şunları söylüyor:

“Makey Makey, insanların gerçek dünyayı bilgisayara bağlamalarına izin veren bir cihaz. İnsanların dünyayı inşaat malzemeleri gibi görmesini istiyoruz. Bununla birlikte temelde bu cihazın çalışma şekli bir USB klavye gibi davranabilmesidir.” 

Bu ilgi çekici bir yeni teknoloji: Makey Makey nasıl çalışıyor?

Her bir kit bir adet devre kartıyla geliyor. Cihazın kalbi olan bu karta bağlı krokodil tipinde bağlantı kabloları ve bir de bilgisayar için USB çıkışı yer alıyor. USB aynı zamanda kartın enerji ihtiyacını da karşılıyor. Bunun yanında, krokodil bağlantı kabloları elektriği iletebilen her nesneye takılabiliyor. Çevremize bakarsak çok büyük sayıda nesne olasılığı olduğunu görebiliriz. Yiyecekler, bitkiler, oyun hamurları, hatta kendi bedeniniz bu sayede bilgisayar giriş aygıtı olabilir.

Ten have bunun hakkında şunları diyor:

“Kullanılabilecek nesneler konusunda inanılmaz derecede geniş bir çerçeve sunan bir bir ürün yapmayı amaçlıyorduk. Örneğin muzlardan oluşan bir piyano kadar basit, lakin kimya laboratuvarları için ölçüm araçları kadar gelişmiş şeyler olmasını istedik.”

Bu ilginç aracı için olasılıklar sonsuza yakın gibi. Çocukların hayal güçlerinin genişliğini düşünürsek bu cihaz donanımların Minecraft’ı gibi bir etki yaratabilir. Bir bateri yapabilmek için krokodil kabloları insanlara bağlayabilirsiniz. Şimdiye kadar kullananlar; çöp kutusu, hesap makinesi ve bir dilim pizzayı bile oyun kumandası yaptılar. Yani çöpünüzde bile onlarca oyun kontrolcüsü var . Bu cihaz şu an 50 dolara satışa çıktı. Üstelik ülkemize de gönderim yapıyorlar.

Diğer haberler:

>> Visa “Kadın Teknoloji Girişimcileri Araştırma” sonuçları açıklandı

>> Twitter alışveriş dönemi başlıyor! İşte detaylar


CEVAP VER