RTX 3050 Ti Ekran Kartı Asus Tarafından Listelendi

RTX 3050 Ti için GTX etiketi kullanılmaması önemli
Google News Abone Ol

Geleceği hakkında hiçbir haberin olmadığı Nvidia RTX 3050 Ti ekran kartı Asus’un dizüstü bilgisayar donanım seçenekleri arasında göze çarptı. Böylece, kartın artık uzakta olmadığını öğrendik.

Asus, RTX 30 serisinin nispeten bütçe dostu üyesi RTX 3050 Ti hakkında söylentileri başlattı. Böylece Asus’un TUF Dash F-15 isimli dizüstü bilgisayarı bu seçeneği ilk sunan bilgisayar oldu. Bilgisayarın teknik özellikleri sayfasında bilgisayar ile sunulan seçenekler arasında RTX 3050 Ti da yer alıyor. Bu durum henüz duyurulmayan kart hakkında yakında çok fazla şey öğreneceğimizi gösteriyor.

Dedikodulara göre Nvidia’nın RTX 3050 Ti modeli 128-bit veri yolu 60W TDP değeriyle gelecek. Bunun yanında, kart hakkında 4GB GDDR6 bellek ile geleceği dışında pek bir bilgi yok. Dizüstü bilgisayar üreticileri, seçenekler sunmayı ve farklı bütçelere hitap eden ürün portföyünü severler.

RTX 3050 Ti için GTX etiketi kullanılmaması önemli

Bilgiler bu kadar kısıtlıyken kart ile ilgili her detaya önem göstermekte fayda var. Bu yüzden kartın GTX ürün ailesi yerine RTX ismini taşıyor olması bir başka önemli detay. Yani görmüş olduğunuz bu kart bütçeleri düşünen bir RTX kart olacak. Bu da bu seride yer alan ray tracing ve DLSS’i sağlayan Tensor çekirdeklerinin kartta olmasının muhtemel olduğunu gösterir. Burada bir başka iyi haber ise DLSS olur. Bu sayede örneğin oyunları 1080p performansıyla oynarken gözü rahatsız etmeyen 2K görüntüler alabileceğiniz anlamı taşıyor. Nvidia’nın yapay zeka destekli bu teknolojisi çözünürlüğün hızla arttığı dönemde normalde cüret edemeyeceğiniz çözünürlüklerde oyun deneyimi sunuyor.

Asus’un verdiği bilgiler arasında Nvidia’nın artık üreticileri zorunlu tuttuğu bilgiler bu kart için yok. Ancak RTX 3060 ve 3070 opsiyonları için TDP değerleri ve saat frekansları listede var. Bu ya bir hata olabilir ya da bu kartın mobiller için değişken değerleri olmamasından kaynaklı da olabilir. Hatta bu bilgilerin kartın yeniliği sebebiyle belirsiz olması da olası.

Bu ilgi çekici kart için gelecek her bir bilgi kırıntısını bekliyor olacağız. Ayrıca, bu kartın da RTX 3060’ta olduğu gibi kripto para madenciliğine karşı önlemleri taşıyor olması muhtemel. Bu yüzden yaşanan kart kıtlığında oyuncuları düşünen iki kart olması iyi bir haber olur.

Diğer haberler:

>> Radeon RX 6700 XT Performansıyla Gözdağı Veriyor

>> ASUS GeForce RTX 3060 12 GB serisi ekran kartları piyasaya çıktı! İşte Detaylar…


CEVAP VER