Yeni Intel CEO’su İddialı! “Güzel Günler Karşımızda”

Yeni Intel CEO’su Pat Gelsinger, bu göreve gelen sekizinci kişi
Google News Abone Ol

Deneyimli mühendis Pat Gelsinger yeni Intel CEO’su olarak hayli iddialı bir açıklama yaptı. Kısacası Gelsinger’in iddiası işlemci dominasyonunu geri almak.

Intel bünyesinde uzun süreli çalışmanın ardından deneyimli isim Pat Gelsinger bugün CEO görevini aldı. 2018’den beri bu pozisyonda olan Bob Swan ile devir-teslim gerçekleşti. Bundan böyle yönetimde kendisini “kalpten bir geek” olarak tanımlayan Gelsinger olacak. Başarılı mühendis Intel’i yeniden teknoloji yarışında rakiplerine karşı zirveye getirmenin sözünü verdi. Başka bir deyişle, Apple, ARM ve AMD’ye meydan okudu.

Pat Gelsinger, “Yeni CEO olarak, şirketin bu harika simgesini alma fırsatına sahip olduğumuz için heyecanlıyım.” diyerek Intel’in gözünü eski konumuna diktiğini gösterdi. Çiçeği burnunda CEO, bir video mesaj yayınladı. “Bu firma teknolojinin her alanında çok büyük değer taşıyor. Bunun yanında gelecekte yeniden lider olmak zorunda. Çünkü Intel’in teknoloji uzmanları ve teknoloji konusunda bir hazineye sahip olduğuna inanıyorum. Sonuç olarak bu markanın DNA’sında gelecek için lider olmak var.” dedi.

“Bir teknoloji uzmanı olarak da heyecanlıyım. Kalpten bir geek olarak da tutkuları gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olacak bu liderlik rolünü üstlenmiş olmaktan heyecanlıyım. Bu markayı tarihinde olmadığı kadar ileri götürmek için bir fırsatımız var. En iyi günlerimiz karşımızda” diyerek çok yüksek perdeden heyecanlı bir açıklama yaptı.

Yeni Intel CEO’su Pat Gelsinger, bu göreve gelen sekizinci kişi

Hem firmanın işeyişinde hem de mühendislikte büyük deneyimi olan isim gelecek için gerçekten iyi bir işaret. Çünkü konuyu yorumlayan uzmanlar da kendisinin mühendislik geçmişinin ve VMWare hakkındaki çalışmalarının Intel’in mücadeleye dönmesinde kritik olacağını söyledi. Intel’e çok sert eleştiriler yönelten isimler dahi Gelsinger isminden ümitvar.

Lisa Su

Kendisinin Intel’de 30 yıllık bir geçmişi var. Bu isim gerçekten bu rol için biçilmiş kaftan gibi. Ayrıca, son zamanlarda mühendislikten gelen isimlerin CEO pozisyonlarında büyük başarılar kaydettiğini gördük. Bunlardan en yakın örnek AMD’nin başındaki Lisa Su. Kendisi belki de bu değişikliğin birinci sebebi.

Bu değişikliğin Intel üzerindeki etkilerini görmek ise biraz süre alacak. Özellikle firmanın boyutlarını düşünürsek Gelsinger’in etkisini görmemiz belki de yıllar alabilir. Bob Swan’ın firmadaki macerası sadece iki buçuk sene sürdü. Umuyoruz ki bu kıymetli isim firma üzerindeki istediği adımları atacak manevra alanını bulur.

Diğer haberler:

>> Core i7 11700K Ortaya Çıkan Testlerde Ryzen’i Geçemedi

>> Intel Apple M1 Karşılaştırmalarına Cevap Verdi


CEVAP VER