Intel Apple M1 Karşılaştırmalarına Cevap Verdi

PowerPC döneminden kalma Apple ve Intel tartışmaları M1 ile yeniden başladı. Bu yüzden Intel, karşılaştırmalarda M1’in çok üstün olmasına cevaplar hazırlamış.

Bilgisayar sektörünün Apple’ın yeni ARM temelli M1 yongalarına şimdiye dek pek bir tepkisi yoktu. İlk incelemelerde M1, ARM’ın mobil yetenekleri sayesinde etkileyici performans ve pil ömrü gösterdi. Bundan dolayı Intel, kendi yaptığı ölçümlerle bu düşünceleri reddetti.

İncelemelerde Intel’in 11. Nesil i7 işlemcisi Apple M1 işlemciyle karşılaştı. Ne var ki Intel’in iddiası kendi işlemcisinin Chrome internet tarayıcısı ve Office 365 işlemlerinde yüzde 30 daha hızlı olduğu şeklinde.

Intel’in yaptığı benchmarklar birçok gerçek hayat simülasyonu içeriyor. Bunlardan ilki HandBrake kod dönüştürmeleri. Bir diğeri Adobe Premiere Pro renderları. Bunun yanında Photoshop ve Lightroom Classic işlemleri de Intel’in karşılaştırmaları arasında. Intel’in sunduğu sonuçlara göre i7 bu işlemlerde M1’e üstünlük gösteriyor.

Intel iki işlemcinin de oyun yeteneklerini denedi. Tabii ki birçok oyun macOS’te bulunmuyor. Test edilen oyunlar Shadow of the Tomb Raider, Hitman ve Borderlands 3. Testlerin oyun kısmında M1’in daha yüksek kare hızları verdiği görülüyor.

Intel işlemcisinin Apple M1 karşısında avantajlı olduğu kısımları öne çıkarıyor

Seçilen benchmarklar özellikle Intel’in avantajını öne çıkarıyor. Intel işlemcisi donanım hızlandırma konusunda bariz üstün. Testlerin çoğu endüstri standardı olan ölçümler değil. Hatta batarya testleri özellikle MacBook Pro yerine MacBook Air tercihi var. İncelemelerde MacBook Pro düzenli olarak Macbook Air ve benzeri Windows dizüstü bilgisayarlardan yüksek pil ömrü veriyor. Ne var ki Intel, Air seçimine rağmen kendi platformunun sadece 6 dakika daha kısa pil ömrü sunduğunu gösterdi.

Windows 10 X Chrome OS benzeri işletim sistemi

Üstelik Intel, bilgisayarlarının daha çok seçenek sunduğunu söylüyor. Daha fazla uyumluluk, birden çok ekran desteği gibi özelliklerini öne çıkarıyor. Böylelikle Intel işlemcili cihazların birtakım avantajları hatırlatılıyor. Oysaki Apple’ın M1’li mobil bilgisayarları sadece bir tane ekstra monitör desteği veriyor.

Ne yazık ki Intel’in başlıkları özenle seçtiği bu cevabı birçok dezavantajdan bahsetmiyor. Apple’ın bu yeni cihazları fansız ve sessiz bir çalışma şansı veriyor. Bunun yanında, yeni platformun yüksek bir pil ömrü var. Hala sorgulansa da yazılımlar bu bilgisayarlarda pek fazla sorun çıkarmadan çalışıyor. Bu beklenen sancılı geçişin yanında oldukça tatminkar. Satışları gün geçtikçe artan taşınabilir bilgisayarlar için Intel’in cevabı benchmarklar değil daha iyi deneyim sunan yeni işlemciler olmalı. Belki de gelecekte Intel’in de ARM mimarili bazı modelleri ortaya çıkar. Bu tabii ki sadece bir tahmin.

Diğer haberler:

>> iPhone 12 Mini modelinin üretimi durdurulabilir: İşte nedeni!

>> RedmiBook Pro Çok Farklı Özelliklerle Geliyor