Bu Yapay Zeka Yazımı Omicron Varyantı Yapısını Tahmin Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü, 26 Kasım’da yaptığı açıklama ile Güney Afrika’da ortaya çıkan koronavirüs türünü endişe verici olarak belirledi ve adını da Omicron varyantı olarak duyurdu. Şu an ülkemizde de görülen bu virüs türü, önceki varyantlara kıyasla çok daha hızlı bulaşıyor. Bu sebeple de uzmanlar, fırsat varken herkesin üç doz aşısını yapması gerektiğini belirtiyor. Bu sayede, eğer virüse yakalansanız bile hastalığı hafif şekilde atlatmanız büyük olasılık.

Bilim insanları, proteinlerin 3B yapısını ortaya çıkarmak için elektron mikroskopları kullanıyor. Bu, sistemin nasıl çalıştığını anlayabilmek için iyi bir yöntem. Dolayısıyla koronavirüs yapıları da bu sayede haritalandırılabiliyor ve incelenebiliyor. Peki aynı şey, Omicron varyantı için de geçerli mi?

Bilim insanları, Omicron varyantı genomunda kodlanmış amino asit dizisinden yapıyı denetlemek için bir yapay zekâ sisteminden yardım aldı, ki bu sistemin ücretsiz bir sistem olduğunu belirtelim. 1 saat içinde gelen sonuçlar, bazı antikorların Omicron’a karşı daha etkisiz olduğunu ortaya çıkardı. Yani araştırma, virüsün yapısını az da olsa haritalandırabiliyor.

Tabii bu araştırmalar, an itibarıyla çok gelişmiş detaylar ve kesinlik barındıran sonuçlar sunamıyor, ancak önümüzdeki yıllar için, farklı hastalıklarda da daha iyi araştırma ve sonuçlara erişilebilmesi adına umut verici olarak nitelendiriliyor.

Bu Yapay Zeka Yazımı Omicron Varyantı Yapısını Tahmin Ediyor

Omicron ‘un önceki varyantlara kıyasla 2 katı daha hızlı bulaşabileceği belirtiliyor

Yetkililer, bu varyanta karşı önlemleri yine aynı şekilde sıralıyor. Maske, mesafe ve temizlik, yine oldukça önemli. Öte yandan, aşılanmak da bir o kadar önemli. Örneğin Biontech aşısının bu varyanta karşı da koruyuculuk sunabildiği, birkaç aylık bir çalışma sonucunda gerekirse aşının daha da güçlü hale getirilebileceği de belirtildi.

Tabii maske demişken, bir maskeyi defalarca kullanmak mantıklı değil. Maske takılıyken elinizle maskenizi tutmanız da mikropların bulaşması konusunda yol gösterici olabilir. Fırsat buldukça ellerinizi sabunlu suyla yıkamanız, su yoksa da kolonya ya da dezenfektan gibi sıvılarla temizlemeniz önemli.

Peki bu varyantı mevcut kovid testleriyle tespit etmek mümkün mü derseniz, evet, mümkün. Ülkemizde, devlet hastanelerine giderek ücretsiz olarak test yaptırabiliyor ve 24 saat içinde sonuçları alabiliyorsunuz. Tabii ücret karşılığında bu hizmeti veren özel hastaneler de var.

Ve tabii ki aşı olmuş olsanız dahi, virüse yakalanma ihtimaliniz bulunuyor. Bu sebeple önlemleri elden bırakmamak önemli. Yine de, aşılıysanız ve virüse yakalanırsanız, muhtemelen hastalığı hafif şekilde atlatacaksınızdır.

İlgili Haberler:

>> Redmi K50 Oyuncu Telefonu Sürümü İle Ortaya Çıktı: Tam Bir Canavar!