Yeni PlayStation Geliyor: PlayStation Q Lite!

Japon teknoloji devi Sony, yeni PlayStation cihazıyla yakın zamanda boy göstermeye hazırlanıyor gibi. En azından şu an internette gezinen sızıntı detaylar bunu işaret ediyor. Şirket, mobil deneyimler için PlayStation Q Lite ile boy gösterebilir. Evet, bir nevi mobil PS5. Tabii çalışması için bir PlayStation 5’e ve ağ bağlantısına ihtiyaç olacak. İşte detaylar…

Sony, yakın zamanda yeni PlayStation duyurusu yapabilir. Aslında başlı başına yepyeni bir oyun konsolundan değil de, mevcut konsolun daha erişilebilir ve “istediğin yerde oyna” mantığıyla kullanılabildiği bir “tamamlayıcı ürün”den söz ediliyor. Örnek olarak da Nintendo’nun WiiU oyun konsolu veriliyor. Bu konsolu ister TV’ye bağlayıp kullanabiliyorsunuz, isterseniz de bir tablet gibi elinize alarak mobil kullanımlar gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yeni PlayStation Geliyor: PlayStation Q Lite!

PlayStation Q Lite, ortasında büyük bir ekran olan bir gamepad olarak özetlenebilir.

PlayStation 5 DualSense gamepad’i ve tam ortasında 8 inç LCD ekranın olduğunu düşünün. Bu ürün, Sony’nin PlayStation Remote Play özelliğiyle çalışacak ve bulut üzerinden aynı ağdaki oyunları deneyimleyebileceksiniz.

Bu cihaz, PS5 konsolunuzdaki oyunları mobil olarak oynayabilmenize imkân sunacak, ama bunun için internet bağlantısının şart olduğunu da belirtelim. TV karşısında oturarak oynamak değil de yattığınız yerden daha ufak bir ekranda oynamak istiyorsunuzdur belki, olamaz mı? İşte bu taşınabilir ürün, 1080p çözünürlük ve 60FPS değeriyle görüntüler sunabilecek.

Cihazda 3.5mm kulaklık girişi, adaptif tetik tuşları, hoparlörler ve ses tuşları gibi detaylar da bekleniyor.

Yeni PlayStation: PlayStation Q Lite ne zaman çıkabilir?

Sony, önümüzdeki Sonbahar döneminde, çıkarılabilir diskli bir PlayStation 5 versiyonu tanıtabilir. Bu tanıtımın ardından, yani 2024 yılında da PlayStation Q Lite duyurusu gelebilir. Hatta beklentiler, Q Lite’ın ardından, 2024 sonuna doğru da PlayStation 5 Pro sürümünün geleceği yönünde.

Bildiğiniz gibi Sony, yıllar öncesinde mobil konsol pazarının önemli isimlerinden bir tanesiydi. Önce PSP, sonrasında da PS Vita gibi taşınabilir konsollarla büyük yankı uyandırmayı başarmıştı. Akıllı telefon teknolojilerindeki gelişmeler ve bu cihazlar için hazırlanan ücretsiz oyunların artışı, haliyle mobil konsolların cazibesini de azaltmıştı.

Yeni detaylar oldukça paylaşacağız.

İlgili Haberler

>> Elon Musk, Şimdi de Geliştiricilere Sardı! Twitter’da Sınırlandırmalar Var