Yeni Prince Of Persia Hayal Kırıklığı Yarattı. İşte Sebebi

Yeni Prince of Persia oyunu yüksek puanlara ve pek çok övgüye layık görüldü. Ama öte yandan oyun, istenen satış rakamlarının çok altında kalarak hayal kırıklığı yarattı. Bu tablo, önümüzdeki günlerde yeni iş kayıplarına yol açabilir.

Yeni Prince of Persia oyunu Prince of Persia: The Lost Crown, yakın zamanda PC ve konsol oyuncularının beğenisine sunuldu. Aksiyon macera türündeki yapım, yıllar sonra satışa sunulan ilk PoP oyunuydu ve incelemelerde de övgü dolu sözlere, yüksek puanlara layık görüldü. Yine de… ne var ki tüm bunlar, oyunun yüksek satış rakamlarına erişmesi için yeterli olmadı. Gelen bilgilere göre yapım, şimdiye kadar sadece 300 bin adet satıldı. Bu, beklentilerin çok altında bir rakam ve başka bir PoP oyununun yapılmasına teşvik edecek seviyede değil. Şimdiye kadar yalnızca 15 milyon dolarlık gelir elde ettiği düşünülen oyun, haliyle yapımcı ve yayıncı şirketleri de bir nebze hayal kırıklığına uğratmış durumda. Bu, yakın zamanda olası iş kayıplarına da yol açabilir. Bu sebeple pek çok geliştiricinin diken üstünde olduğu düşünülüyor.

Yeni Prince Of Persia Hayal Kırıklığı Yarattı. İşte Sebebi

Yeni Prince of Persia’nın satış rakamları çok düşük

insider-gaming’de yer verilen bilgilere göe Ubisoft, son yıllarda yönetim tarafında ciddi hatalar yaptı. Bunun sonucunda da hem oyun gelişim süreçlerinde sorunlar oldu hem de ciddi maddi yükler ortaya çıktı.

Örneğin şirket, Beyond Good and Evil 2 hakkında hâlâ ciddi bir adım atamadı ki bu oyun 15 yıldır geliştiriliyor. Bir nevi artık geliştirilip geliştirilemediği de muamma. Öte yandan, yıllardır beklenen bir diğer oyun ise Skull and Bones ve bu oyun için de 200 milyon dolarlık harcama yapıldığı söyleniyor. Bu paralar geri kazanılabilir mi, bu da büyük bir soru işareti. Tabii son yıllarda yaşanan koronavirüs salgını, evden çalışma zorunlulukları ve kapanma sürecinin ardından çalışanların tekrar ofise davet edilmesi tarafında da organizasyon sorunları yaşandığı belirtiliyor. Tüm bunlar, organizasyon yönetimi tarafında ciddi sıkıntılar.

Böyle bir ortamda, Prince of Persia: The Lost Crown gibi bir oyunu satışa sunulması gerçekten önemli bir gelişme. Ama bu oyunun da sadece 300 bin adet satılması hayal kırıklığına yol açtı.

2023 yılından bu yana oyun sektöründe 15 bin kişi işini kaybetti. Tabii Ubisoft da bu durumdan etkilenenler arasındaydı ve 124 kişinin işine son verildi. Genel kanı ise, bu olumsuz tablonun devam edeceği ve yakın zamanda şirkette yeni işten çıkarmaların olabileceği yönünde. Evet, PoP gibi iyi bir oyuna imza atan yapımcılar da işsiz kalabilir.

İlgili Haberler

>> Xbox Oyuncuları İçin Heyecanlandıran Açıklama!