YouTube 1080p Premium Video Özelliği Nedir?

YouTube, yakın zamanda ücret ödeyen kullanıcıları için yeni bir özelliği daha görücüye çıkardı. Üstelik bu özellik, Reddit’te paylaşılan bazı yorumlar sonucunda pek çoğumuz tarafından fark edildi. Platform, artık video çözünürlük seçenekleri arasında 1080p Premium ibaresini de bulunduruyor? Peki YouTube 1080p Premium Video ne anlama geliyor? Para ödemeyen kullanıcılar, mevcut 1080p kalitesinden mahrum mu kalacak?

YouTube, şu sıralar pek çok yenilik haberiyle gündemde. Bu haberimizde bahsedeceğimiz özellik ise, YouTube 1080p Premium video özelliği. Kısaca açıklamak gerekirse…

Bu seçeneği işaretlediğinizde, standart 1080p çözünürlüklü videolara kıyasla daha yüksek bitrate desteği elde ediliyor. Bu da görüntünün daha net ve akıcı detaylarla sunulabileceği anlamını taşıyor.

YouTube 1080p Premium Video Özelliği Nedir?

YouTube 1080p Premium video özelliğiyle daha ışıltılı videolar mümkün olacak

YouTube Sözcüsü Paul Pennington, bu özelliğin ücret ödeyen aboneler için düşünüldüğünü ve an itibarıyla az sayıdaki premium kullanıcı tarafından denenebildiğini bildirdi.

Tabii bu açıklama üzerine, “Acaba YouTube, ücretli abonelik servisini cazip hale getirmek için standart 1080p kalitesini düşürmeyi mi planlıyor?” endişelerini de doğurdu. Şirket yetkilileri, mevcut plan ve mevcut kalitede düşüş yapmayı planlamadıklarını, dolayısıyla endişeye gerek olmadığını bildiriyor.

İyi çekim kalitesine sahip bir 1080p video, kötü çekilmiş bir 4K çözünürlük videoya kıyasla daha güzel detaylar sunabiliyor ve günümüzde hâlâ 1080p çözünürlüğü önemli bir seçenek.

Örnek vermek gerekirse, 1080p çözünürlüklü bir Blu-Ray film, size maksimum olarak 40 Mbps değerini verebilir. YouTube’ta ise standart 1080p bitrate değeri 8 – 10 Mbps arasında geziniyor. Dolayısla 1080p Premium ibaresi seçildiğinde de yaklaşık %50’lik bitrate artışı sağlanabilecek. Bir Blu-Ray video kadar olmasa bile daha ışıltılı görüntülere erişilebileceği anlamını taşıyor bu.

Podcast ve dublaj güncellemeleri de gündemde

YouTube’un üzerinde çalıştığı yeni özellikler arasında podcast ve dublaj başlıkları da var. Şirket, yakın zamanda platforma podcast yüklemenize imkân sunacak ve mevcut videolarınızı podcast formatına dönüştürmenize de izin verecek.

Dublaj özelliği ise, özellikle pek çok farklı ülkede izleyicileri bulunan kanallar için işe yarar bir özellik olacaktır. Kullanıcılar, yakın zamanda sadece altyazı değil, aynı zamanda dublaj seçeneklerini de kullanarak sesli çözümlerle videolar izleyebilecek.

İlgili Haberler

>> Hogwarts Legacy Kaç Milyon Satıldı, Devam Oyunu Gelecek mi?