YouTube Canlı Yayınlara Türkçe Altyazıları Otomatik Ekleyecek: Bomba Özellik

Türkiye'de YouTube enleri

Dünyanın en büyük video platformları içerisinde yer alan YouTube canlı yayınlara Türkçe altyazıları otomatik olarak eklemeyi düşünüyor. Hadi gelin yapılacak olan bu yeniliğin detaylarına birlikte göz atalım.

Çevrimiçi video izleme platformları içerisinde YouTube tartışmasız bir yere sahip. Hem videoların içerikleri hem de çeşitli SEO ihtiyaçları nedeniyle bazı yenilikler yapıldığını biliyoruz. Bu yenilikler için çok fazla çaba ortaya koyuluyor. Videolarda yer alan altyazı özelliği ise bunun en önemli detayları arasında yer alıyor.

Video içeriklerinin vazgeçilmezi haline gelen altyazılar farklı dillerdeki içerikler için son derece kritik. Bunun farkında olan YouTube mümkün olduğunca altyazı formatını genişletmeye çalışıyor. Hatta her ülke için çeşitli dil seçenekleri sunuluyor. Bu konuda YouTube platformu yapay zeka bile kullanıyor.

YouTube canlı yayınlara Türkçe desteği sunacak

Ortaya çıkan son detaylara göre YouTube farklı dillerde yer alan içerikler için önemli bir görev üstlenecek. Bundan sonra canlı yayınlarda altyazı kullanmak mümkün. Böylece sizi hangi dilden izleyiciler takip ederse etsin otomatik olarak çeviri özelliğini kullanabilecek.

YouTube canlı yayınlara Türkçe

Altyazı özelliği 1000’den fazla abone sayısı zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bunun yerine içerik oluşturucular abone sayısına bakılmaksızın otomatik altyazı görebiliyor. 12 farklı dilde kullanıma sunulan ve Türkçe dahil olan bu özellik kullanıcılarda büyük bir yer edinecek gibi görünüyor.

YouTube yeni çeviri çalışmaları yapıyor

YouTube platformu Google tarafından destekleniyor. Bu nedenle Google uygulamalarının tamamı YouTube için aktif hale gelebiliyor. İşte tam da bu nedenle birçok yeni YouTube özelliğinin kolaylık sunulduğunu söyleyebiliriz. Mesela en son gelen alt yazı özelliği bunlardan sadece bir tanesi.

Google translate uygulamasının kolaylıkla kullanılabildiği YouTube uygulaması böylece çeviri olanaklarını genişletebiliyor. Ne kadar çok çeviri yapılırsa o kadar fazla kullanıcı sayısını arttırabiliyor. Tüm bunlara ek olarak masaüstü uygulamayı kullananlar video transkriptleri arasında arama yapabilecek. Peki sizce YouTube uygulamasına canlı yayında altyazı özelliği dışında daha başka hangi özellikler eklenmeli?

İlgili Haberler:

>> Sosyal Medya Kararnamesi Bu Kadar Olmaz Dedirtti: YouTube Zor Durumda Kalabilir

>> YouTube vs TikTok Rekabeti İyice Kızışıyor: Araştırma Sonuçları Ortaya Çıktı