YouTube CEO’su, Dislike Sayılarının Gizlenmesini Savundu. Sebebi İse…

YouTube Music Güncellemesi

YouTube, kısa süre önce ilginç bir karar almış ve videolardaki dislike, yani beğenmeme sayacını gizlemişti. Böylelikle yalnızca like, yani beğenme sayacı görünüyordu. Bu kararı olumlu bulanlar olduğu gibi karşı çıkanlar da vardı. Karşı çıkanların savunduğu argüman, kaliteli videolar ile kalitesiz videoların ilk başta birbirinden ayrışmasının zor olacağıydı. Bu da içerik üreticileri için olumsuz bir durum aslında. Peki bu konuda YouTube CEO’sunun düşüncesi nedir dersiniz?

PCMag sitesinde yer alan haberde, YouTube videolarında dislike sayacının gizlenmesi hakkında YouTube CEO’su Susan Wojcicki’in yorumlarına yer verildi. Susan Wojcicki, sayacın gizlenmesi kararını savunurken, bunun platform üzerindeki saldırganlık ve taciz hamlelerini azalttığını ifade etti. Ayrıca CEO, beğenmeme sayısını görmemek, kullanıcıların neyi izleyip neyi izlemeyeceğine karar vermesi noktasında her zaman yararlı katkı sağlamadığını da düşünüyor.

Pek çok YouTube kullanıcısı tepkiler sebebiyle ” dislike, yani beğenmeme sayacının görünürlüğünün” geri döneceğini düşünüyordu. Oysa YouTube CEO’sunun düşüncesine göre böyle bir ihtimal pek görünmüyor.

CEO, bazı kullanıcıların “beğenmeme saldırılarında” bulunduklarını ve bunun sonucunda da pek çok içerik üreticisinin haksız yere zarar gördüklerini ifade ederek, özellikle de gelişmeye açık olan ufak çaptaki kanalların zarar gördüklerini ekledi. Dolayısıyla bu, YouTube’a da zarar veren bir sürece dönüştü. Bu sebeple de böyle bir karar alındığını tekrarlıyor.

YouTube CEO'su, Dislike Sayılarının Gizlenmesini Savundu. Sebebi İse...

Düşünsenize, büyük bir hevesle yeni bir kanal kuruyor ve düzenli olarak içerik yükleyerek büyümeyi hedefliyorsunuz. Tam da bu esnada size en çok lazım olan şey, az da olsa moral ve destektir. Oysa saldırılar gelirse, daha yolun başındayken pes edebilirsiniz ve belki de gelecekte çok iyi olacak bir kanaldan mahrum kalabiliriz.

YouTube Shorts nedir?

YouTube Shorts, dikey olarak kısa videolar çekebilmenize ve bunları müzikler eşliğinde YouTube üzerinden paylaşabilmenize imkân sunan bir sosyal medya servisi. Bu özellik, ilk olarak 2020 Eylül ayında, kısıtlı sayıda kullanıcıya sunulmuştu. Bir süre sonrasında da tam sürüm olarak önce Hindistan’da, ardından da Amerika’da kullanıma açılmıştı. Şu an isteyen herkes bu özelliği kullanabiliyor. Tabii tahmin edebileceğiniz üzere YouTube Shorts, TikTok’a alternatif olarak geliştirilen bir servis.

İlgili Haberler:

>> Crysis 4 Duyuruldu! Yine Türkçe Dublaj Olacak Mı?