YouTube Podcast İçin Çalışmalar Hızlandı! Yeni Özellikleri Kimler Kullanabiliyor?

YouTube Podcast çalışmaları hızlanıyor. Şirket, son yıllarda sesli içerikler için özel çalışmalar yürütüyordu. Yeni gelen bilgiler, an itibarıyla az sayıdaki kullanıcının test edebilmesi için bazı yeni özelliklerin kullanıma sunulduğu yönünde. İşte detaylar…

YouTube Podcast, yakın zamanda içerik üreticileri tarafından kullanılabilecek ve böylece çok sayıda YouTube kullanıcısı da yeni içeriklerle buluşabilecek.

9to5google sitesindeki bilgilere göre şirket, an itibarıyla YouTube Podcast özelliğini test ediyor. Bunun için az sayıdaki kullanıcı seçildi ve yeni özelliklerin ilk kez denenme imkânı ortaya çıkmış oldu.

Eğer sizin de YouTube sayfanız varsa, sağ üstteki “Oluştur” tuşuna basmayı deneyin. Zira seçilmiş kullanıcılar, bu sekmede “Podcast” seçeneğini de görebiliyor.

YouTube Podcast İçin Çalışmalar Hızlandı! Yeni Özellikleri Kimler Kullanabiliyor?
YouTube Podcast

Peki YouTube Podcast an itibarıyla nasıl işliyor?

Seçilmiş az sayıdaki kullanıcı, YouTube Podcast seçeneğine tıklayarak yeni bir içeriği siteye yükleyebilir ve paylaşıma sunabilir. Öte yandan, istenirse daha evvel yüklenmiş video içeriklerin podcast versiyonları da site üzerinden hazırlanabiliyor.

Kullanıcılar, hazırladıkları podcast içeriklerin ne kadar dinlenildiğini ve bu süreçte ne kadar kazanç elde edilebileceğini de takip edebiliyor. Yani içerik üreticileri için ufak bir analiz tablosu da sunuluyor.

“Peki bu, akıllı telefon ve tabletlerde kullanılabilir bir özellik mi?” diye soruyorsanız, şu an yalnızca YouTube’un desktop, yani masaüstü sürümünde aktif olduğunu söylemeliyiz.

Şirket, şu an için az sayıda kullanıcıya test amaçlı olarak sunduğu yeni özelliği hakkında şunları bildiriyor:

“İçerik oluşturucuları, YouTube’da podcast’lerini kolaylıkla yayınlayabilsinler diye podcast oluşturmanıza ya da mevcut listenizdeki içeriklerden podcast’ler hazırlamanıza imkân sunuyoruz.

Eğer test sürecindeki içerik oluşturucularından biriyseniz…

Create, yani Oluştur seçeneğini işaretleyerek podcast yükleyebilir ya da mevcut listenizdeki içeriklerin podcast versiyonlarını hazırlayabilirsiniz. İçeriklerinizin kaç kişiye eriştiğini, ne kadar takip edildiğini ve ne kadar kazanç elde edebileceğinizi de takip edebilirsiniz.”

YouTube, bu hamleyle podcast içerik üreticileri ve tüketicilerinin dikkatini çekme düşüncesinde. Bu, hem daha fazla içerik hem daha fazla kullanıcı hem de daha fazla reklam payı demek. En azından kâğıt üzerindeki plan olarak. Bakalım nasıl bir ilgi olacak ve tam sürüm özellik ne zaman kullanıma sunulacak.

İlgili Haberler

>> Aynı Kişiyle mi Flört Ediyorum, Aldatılıyor muyum? Bunu Öğrenmek İçin Facebook’ta Grup Kuruldu!