YouTube, Şimdi de Rusya Bağlantılı Kanallar İçin Harekete Geçti!

YouTube eğitim videolarında

YouTube, Rusya’ya yönelik yaptırımlarına bir yenisini daha ekledi. Artık Rus devlet bağlantılı kanallar siliniyor, gelir elde etmeleri engelleniyor.

.

YouTube, cuma günü yaptığı açıklamayla, yanlış bilgileri engellemek ve güvenilir kaynakların bilgilerini öncelikli hale getirmek için Rusya devletine bağlı olan tüm medya içeriklerini kaldırmak için harekete geçti.

Bu bağlamda şirket; yalnış bilgi, nefret söylemi ve olumsuz izlenim oluşturan binden fazla kanalı ve 15 binden fazla videoyu sildiğini duyurdu.

YouTube, 1 Mart itibarıyla Rus devletiyle bağlantılı olan Sputnik ve RT gibi kanalların tüm reklamlarını durdurduğunu bildirmişti. Zaten YouTube da dahil olmak üzere pek çok sosyal medya platformunda, Rus devletinden destek alan kanallar için “Rusya hükümeti tarafından tamamen ya da kısmen olarak finanse ediliyor” ibaresi belirtiliyor.

Yapılan bu son düzenlemeler, hem kanalların işleyişlerini durdururken hem de gelir elde etmelerini engellemiş oluyor. Bu, yalnızca YouTube’a özgü bir hamle değil. TikTok’tan Facebook’a kadar diğer sosyal medya platformlarından da benzer hamleler gelmişti.

YouTube, Şimdi de Rusya Bağlantılı Kanallar İçin Harekete Geçti!YouTube, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme politikası devam ettiri sürece bu tip yaptırımların devam edeceğini belirtiyor. Şüphesiz ki bu kanalların engellenmesi ve kazanç elde etmelerinin iptali, medya kuruluşlarının da kısa ve uzun vadede ciddi sorunlarla karşılaşabilecekleri anlamını taşıyor.

Pek çok firma, Rusya’ya yaptırım kararı almıştı ve bu yönde karar alan firma sayısının daha da artması bekleniyor

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması, tüm dünyada tepkiyle karşılandı. Bir an evvel savaşın sona ermesi ve barışın sağlanması isteniyor. Taraflar zaman zaman açıklamalar yapsa ve bir araya gelse de, henüz önemli bir adım atılmış değil.

Şu an Microsoft’tan Google’a, Warner Bros.’tan Netflix’e kadar pek çok şirket, Rusya’daki operasyonlarını durdurma kararı aldı. Bu zincire yakın zamanda CD Projekt RED, EA Games ve Ubisoft gibi video oyun ve eğlence markaları da dahil olmuştu.

İlgili Haberler:

>> 2022 Yılında En Çok Satılan 10 Oyun! Bu Oyunları Mutlaka Oynayın!

. . . . .