Tüm Zamanların En Çok İzlenen Korku Filmi Serileri

Hannibal dizisi gerçek

Maske takan kötüler, seri katiller, hayaletler ve hatta canavarlar… İşte şimdiye dek sinemalarda en çok izlenen ve en çok para kazanan korku filmi serileri. Eğer izlemedikleriniz varsa, listenize eklemenizde yarar var. Tabii eğer izleyebileceğinize inanıyorsanız…

Movieweb sitesi, şimdiye dek sinemalarda en çok izlenen korku filmi serilerini listeledi. Listede geçmişten günümüze pek çok ünlü isim var. Muhtemelen büyük kısmını izlemişsinizdir, ama gözden kaçırdıklarınız da olabilir. İşte o seriler ve ilgili detaylar.

Tüm Zamanların En Çok İzlenen Korku Filmi Serileri

10. Scream (Çığlık): 700 milyon doların üzerinde hasılat

Ülkemizde Çığlık ismiyle gösterime giren seri, 1996 yılından bu yana bizlerle ve 2022 yaz döneminde de en yeni üyesi geliyor. Serinin 6 numaralı filmi olması beklenen yapım, Paramount Pictures’ın kanatları altında bulunuyor.

Çığlık’ta korkutucu bir maske giymiş seri katil teması işleniyor ve her filmin başından sonuna kadar “katil kim” şüphesiyle işleyiş gerçekleştiriliyor. Heyecan verici sahneleri ve pek çok klişesiyle ünlenen seri, şimdiye dek gişelerde 700 milyon doların üzerinde gelir elde etti.

9. Halloween (Cadılar Bayramı) – 700 milyon doların üzerinde hasılat

Ülkemizde Cadılar Bayramı adıyla da gösterime sokulan bu korku serisi, 1978 yılından günümüze tam 12 filmden oluşuyor. Yakın zamanda, yani 14 Ekim tarihinde de serinin en yeni üyesiyle karşılaşacağız.

Seride, maske takan ve keskin bıçağıyla kurbanlarını avlayan Michael Myers isimli katili izliyoruz.

8. Jaws: Yaklaşık 800 milyon dolar hasılat

Jaws, 1975 yılında prömiyer yapmıştı ve o kadar sevilmişti ki, sinemalarda 100 milyon dolar hasılat rakamını elde eden ilk film olmuştu. Açık denizlerdeki katil köpek balığının korkutucu ve kanlı avlarını ekranlara yansıtan film, sonrasında devam filmleri için de ön ayak oldu ve günümüzde de en iyi korku serilerinden bir tanesi olarak gösteriliyor.

7. Paranormal Activity: 890 milyon dolar hasılat

Paranormal Activity serisi, ilk filmiyle 2007’de izleyicilerin karşısına çıktı ve büyük beğeni topladı. Düşük bütçeli bu film, görünmez, ama varlığı hissedilebilen korkutucu varlıklarla mücadele üzerine işlenen bir film. Devam filmleri de aynı formülü kullanıyor. Söylemeliyiz ki bu serinin elde ettiği gişe hasılatı, serinin yapım maliyetinin 30 katından daha fazla.

6. Hannibal: 924 milyon dolar

Hannibal Lecter, insan eti yiyen bir seri katil. Thomas Harris tarafından hazırlanan bu karakter, sinema perdesinde Anthony Hopkins tarafından canlandırıldı ve büyük beğeni topladı. Hatta oyuncu, 1991 yılında gösterime giren Kuzuların Sessizliği filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünün de sahibi olmuştu.

5. Saw (Testere): 1.01 milyar dolar

Ülkemizde Testere ismiyle gösterime giren seri, kurbanlarını kaçırdıktan sonra onları hapseden ve kurtulmaları için çeşitli oyunlar sunan maskeli bir katili işliyor. Hayatta kalabilmeleri için onlardan ciddi fedakârlıklar isteyen bu karakterin ismi ise, Jigsaw. Yani bir bulmaca. Tıpkı filmlerin işleyişi gibi. Testere serisi, çok ufak bütçelerle hazırlanmasına rağmen çok yüksek hasılat rakamları elde eden nadir serilerden.

4. IT (O): 1.17 milyar dolar

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan seri, çocukluk yıllarındaki korkularını birer yetişkin olduklarında dahi kolay kolay atlatamayan bir grup arkadaşın maceralarını aktarıyor. Özellikle 80’li yıllarda hazırlanan ilk uyarlama, o dönemde çocuk olan pek çok kişinin palyaçolardan korkmasına yol açmıştı. Seride bizim favorimiz ise, 2017 yılında vizyona giren reboot yapım.

3. Resident Evil (Ölümcül Deney): 1.23 milyar dolar

Resident Evil, Japon video oyun firması Capcom tarafından hazırlanan bir hayatta kalma korku oyunu. O kadar sevildi ki, daha sonra beyazperde uyarlamaları da hazırlandı ve bu uyarlamaların büyük kısmında da Alice karakteriyle Milla Jovovich’i izledik. Aksiyon korku türünü seviyorsanız, tam da size göre. Şimdilerde de serinin devamı için pek çok çalışma var.

2. Alien (Yaratık): 1.72 milyar dolar

Bilim kurgu – korku türündeki bu seri, ilk filmiyle 1979 yılında görücüye çıkmıştı. Sigourney Weaver tarafından canlandırılan Ripley karakteri, günümüzde de en iyi kadın sinema karakterlerinden biri olarak gösteriliyor. Uzayda, bilinmeyen bir noktada, bilinmeyen canlılarla karşılaşsanız ne hissederdiniz? Bu seride Ridley Scott ve James Cameron gibi önemli yönetmenlerin çalıştığını da belirtelim.

En çok izlenen korku filmi serileri:, 1 numara: The Conjuring (Korku Seansı): 2.12 milyar dolar

Ülkemizde Korku Seansı ismiyle gösterilen seri, Ed ve Lorraine Warren’ın paranormal olaylar üzerine yaptığı araştırmaları ve şeytan çıkarma ritüellerini gözler önüne seriyor. Öyle sevildi ki, kısa sürede pek çok devam filmi arka arkaya geldi. Muhtemelen yeni filmler de gelecektir.

İlgili Haberler:

>> 2022 Yılında En Çok Satılan 10 Oyun! Bu Oyunları Mutlaka Oynayın!