YouTube ve Netflix yayın kalitesini mecburi olarak düşürdü!

YouTube ve Netflix yayın kalitesini mecburi olarak düşürdü!

YouTube ve Netflix

YouTube ve Netflix, coronavirus salgınından dolayı yayın kalitesini mecburi olarak düşürdü. Peki, bu ne zamana kadar sürecek?

YouTube ve Netflix dünya çapında standart yayın akışını varsayılan olarak SD kaliteye yani 480P’ye çekti. Çünkü sadece son birkaç günde, karantinada evde kalan nüfusun artması nedeniyle veri talebinde yaklaşık yüzde 20-30 oranında bir artış yaşandı.

Ağların güvenilir kalmasını ve akıcı bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak için, büyük dijital içerik şirketleri, hücresel ağlarda 480P çözünürlükte içerik oynatmayı ortak olarak kabul ettiklerini açıkladı. Netflix ve YouTube’un dışında diğer dev isimler de bu karara uyum sağlayacak.

Bu şirketler arasında; Star & Disney India, Sony, Google, Facebook, Viacom18, Amazon Prime Video, Zee, Tiktok, Netflix, MX Player ve Hotstar yer alıyor.  Yayın kalitesinin SD çözünürlüğe çekilme uygulaması 14 Nisan’a kadar uygulanacak.

Coronavirus İnternetimizi Nasıl Etkiledi? DE-CIX International CEO’su Ivo A. Ivanov sorularımızı cevapladı!

Kullanıcıların sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde olduğu gibi yoğun olmayan saatlerde akış yapmayı veya çevrimiçi olarak bu zorlu süreçte veri trafiğinin sekteye uğramamasına yardımcı olabilir.

YouTube ve Netflix

Bu süreçte kullancılar dilerlerse de 1080P, 2K veya 4K çözünürlükte içerikleri tüketebilecek. Bu kararın alınmasında özellikle 480P çözünürlüğün akıllı telefonlarda pek kötü görünmemesi ve bu servislerin genellikle mobil cihazlardan kullanılması büyük rol sahibi.

Türkiye’de de geçerli olacak olan bu uygulama bakalım söz verildiği gibi 14 Nisan’da sona erecek mi?


CEVAP VER