COVID-19 5G teknolojisinin yaygınlaşmasını etkileyecek!

COVID-19 5G teknolojisinin yaygınlaşmasını etkileyecek!

PAYLAŞ
COVID-19 5G

COVID-19 5G teknolojisinin yaygınlaşmasını etkileyecek. 5G’nin ilerlemesi coronavirus yüzünden sekteye uğrayacak ve 1 yıllık kayıp yaşanacak.

Mobil endüstri birliği olan 3GPP, dünya çapında sub-6GHz donanım dağıtımlarını başlatmak için ilk 5G standardının yayınını artırsa da, gelecekteki standartlaştırma toplantıları ve gelişmeler için endişeli. Dünyada başlayan ve 420.000‘den fazla kişiye bulaşacan COVID-19 5G teknolojisinin yaygınlaşmasını etkileyecek gibi görünüyor.

Coronavirus İnternetimizi Nasıl Etkiledi? DE-CIX International CEO’su Ivo A. Ivanov sorularımızı cevapladı!

Bugün itibariyle, 5G ağ dağıtımları; bağımsız olmayan 5G hizmetleri Sürüm 15‘e dayanıyor. Sürüm 16 araçtan her şeye ve endüstriyel IoT dağıtımları için daha hızlı yükleme ve indirme hızlarıyla bağımsız 5G ağlarına odaklanacak. Sürüm 17 ise 5G giyilebilir cihazlar ve daha hızlı ağ performansı için özellikler ekleyecek iyileştirmeler.

3GPP’nin standartlaştırma çalışması, çeşitli 5G özelliklerinin nasıl çalışacağının ayrıntılarını özetlemek için uzman mühendislerden oluşan ekipleri kullanıyor.

COVID-19 5G

COVID-19 salgını sırasında yüz yüze toplantı yapamamasına bağlı olarak, grup 16 Sürümü’nün üçüncü aşamasının Haziran 2020‘ye kadar dondurulmasını ve 17. Sürümü’nün üçüncü aşamasının Eylül 2021’e kadar dondurulmasını erteledi. Yani 5G’nin yaygınlaşması ve ilerlemesi yaklaşık olarak 1 yıl gecikecek.

Büyük firmaların çalışanlarını evden çalışmaya yönlendirmesi tüm teknolojik gelişmeleri etkileyecek gibi görünüyor. Salgının en iyi ihtimalle 2020 sonunda sona ermesi ile çalışmalar hızla devam edecek. Ancak bu süreçte yaşanan kayıbı geri getirmek maalesef ki mümkün olmayacak.


CEVAP VER