Yüksek Enflasyon, Akıllı Telefonları da Vurdu!

Canalys firmasının yaptığı yeni bir araştırma, akıllı telefon satışlarında dünya çapında önemli bir düşüşün olduğunu gözler önüne serdi. 2022 yılının ikinci çeyreği itibarıyla akıllı telefon talebinde %9’luk bir düşüş söz konusu. Peki bunun sebepleri neler? Mesela bir tanesi, yüksek enflasyon!

Canalys firması, içinde bulunduğumuz 2022 yılının nisan ile haziran ayı arasındaki dönemde, global çaptaki akıllı telefon satışlarında %9’luk düşüş olduğunu bildirdi. Bunun sebeplerini ise, iki maddeyle sıraladı:

1. Arz fazlası
2. Yüksek enflasyon detayı.

Firmadaki analistlerden Runar Bjørhovde’ye göre, taleplerde yaşanan durgunluk, şirketleri bu üç aylık dönemde yeni stratejiler belirlemeye itti. Aynı zamanda yüksek enflasyon faktörü de dikkat çekici bir detay. Bu süreçte orta segment ürünlere bir ilgi artışı da var. Zira tüketiciler, daha uygun fiyatlı çözümlere yöneliyor.

Yüksek Enflasyon, Akıllı Telefonları da Vurdu!

Firmanın bir diğer analisti Toby Zhu ise, düşen talep sonucunda, tedarik zincirinde de ciddi sorunların yaşanabileceğini belirtiyor. Özellikle üretim ve lojistik süreçlerinde yaşanan ciddi sıkıntıların olduğuna dikkat çekiyor. Örneğin, gelişmekte olan bazı pazarlarda, sıkı ithalat prosedürleri ve gümrük süreçleri, son tüketiciye erişim noktasında da gecikmelere yol açabiliyor.

Öte yandan, %9’luk düşüşün bir diğer sebebinin, geçtiğimiz sene yine bu dönemler yaşanan aşırı talebin bir sonucu olduğu ifade ediliyor. Öyle ya, kısa aralıklarla elektronik ürünlere para harcamayı çoğumuz sevmeyiz. Bunun yerine, eldeki maddi imkânların gıda ve diğer ürünler için harcandığını belirtiliyor.

Yüksek Enflasyon, Akıllı Telefonları da Vurdu!

Yüksek enflasyon devam ederken akıllı telefon pazarında Samsung’un liderliği sürüyor. İşte ilk 5 üretici!

Her ne kadar özellikle üst seviye telefonlarda talep düşüşleri gözlense de, Güney Koreli teknoloji firması Samsung’un akıllı telefon pazarındaki liderliği sürüyor. Geçtiğimiz sene bu dönem %18’lik pazar payı olan firma, bu sene aynı dönemde %21’lik pay elde edebildi.

İkinci sırada ise, iPhone ailesiyle Apple yer alıyor. Firmanın pazar payı, %17’e yükselmiş durumda.

Listedeki dikkat çekici bir detay ise, 5 üreticinin 3 tanesinin Çin menşeli olması. Son yıllarda Xiaomi, Oppo ve Vivo’nun ciddi atılımları var, ama öte yandan geçtiğimiz seneye kıyasla üçünün de bu sene pazar payı kaybetmesi gözlerden kaçmadı.

İlgili Haberler

>> Şampiyonlar Ligi ‘nde Oppo Rüzgârı Esecek! İlk Defa Çinli Bir Şirket…