ZOOM Müşteri Memnuniyeti Raporunda Birinci Oldu

ZOOM Müşteri Memnuniyeti Raporunda Birinci Oldu

PAYLAŞ

Dünya çapında yapılan araştırmalar neticesinde hazırlanan raporda ZOOM, geniş çaplı tedarikçi memnuniyet kategorilerinde zirvede yer aldı.

DMG, kısa süre önce son kullanıcıların tedarikçi ve ürünleri hakkındaki memnuniyetini ölçen kapsamlı anketi 2014-2015 WFO Tedarikçi Memnuniyet Analizi’ni yayımladı. 13 lider tedarikçinin performanslarının değerlendirmesi yıllık İş Gücü Optimizasyon Ürün ve Piyasa Raporu’nda listelendi.

DMG’nin bulgularına göre ZOOM International’ın ZOOM Quality Management Suite ürünü kullanıcılar tarafından puanlanan kategorilerin geniş spektrumunda muhteşem bir başarı gösterdi.

ZOOMTayfunGürer

Kullanıcılara zahmetsiz kurulum süreci sunan ZOOM, veriye açık arayüzüyle kolay kullanım ve güçlü WFO uygulamalarına odaklanıyor. Bu başarılı eğilimin yansımaları 10 ana memnuniyet kategorisinde kendisini gösteriyor. DMG’nin raporunda şu ifadeye yer verildi: “ZOOM, her kategoride 5.0 (tamamen memnun) tam puan alarak çok önemli bir başarı elde etti”. ZOOM’un başarılı olduğu bu kategoriler şu şekilde sıralandı; Kurulum, eğitim, profesyonel hizmetler, süre gelen hizmet ve destek, mevcut ürün, planlanan ürün inovasyonu, ürün iyileştirme taleplerine yanıt verebilme, tedarikçi iletişimi, fiyatlama, genel memnuniyet.

ZOOM Türkiye ve Bağlı Ülkeler Direktörü Tayfun Gürer, “ZOOM’un 92 ülkede bin 300’den fazla müşterisinin hizmete ihtiyaç duyduğu kendine özgü bir müşteri izdüşümü var. Birçok farklı dil, zaman dilimi ve kültüre hizmet verdiğimiz için müşterilerimiz ve iş ortaklarımızın başarısına aşırı düşkün olmamız gerekiyor” dedi.

FUJİTSU, ETERNUS CD10000 ÜRÜNÜNÜ DUYURDU


CEVAP VER