Zoom Yeni Güvenlik Önlemleri ile Sınırlamalar Getiriyor

Zoom güvenlik

Zoom yeni yaptığı bir açıklamada, kullanıcıları coğrafi konumlarına göre engelleyebilecek bir sistemi geliştireceğini duyurdu. 

.

Zoom yeni özellikler ile kendini geliştirmeye devam ediyor. Pandemi süreciyle birlikte hayatımızda önemli bir yere sahip olan çoklu görüntülü konuşma teknolojileri farklı özellikler sunarak kullanım oranlarını artırmaya çalışıyor. Salgın sürecinde gerek ülkemizde gerek dünyanın her yerinde şirketler, evden çalışma sistemine geçiş yaptı. Evden çalışma ile birlikte video konferanslar ofiste yapılan toplantıların yerini aldı. Bu görüntülü konuşma platformlarından biri de Zoom. Eğitimden ticarete kadar birçok alanda tercih edilen Zoom, bazı kullanıcıların toplantıları engellediğini ve bu sebeple bu kullanıcılara yönelik bir sistemi geliştirmek için çalıştıklarını açıkladı.

Zoom Yeni Güvenlik Açığı ile Eleştiriliyor

Merkezi San Jose – California’da bulunan iletişim teknolojisi şirketi Zoom, güvenlik açıkları ile gündeme geldi. Geçtiğimiz haftalarda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan üç insan hakları aktivisti, Zoom üzerinden bir toplantı gerçekleştirerek Tienanmen Meydanı’nın yıldönümü için anma etkinliği planlıyordu. Aktivistlerin toplantısına Çin’den bir katılımcı toplantı sahiplerinin bilgisi dışında katıldı. Zoom, hem Çin’den toplantıya katılan kullanıcının hem de aktivistlerin hesaplarını askıya aldı ve bu sebeple eleştirilerin odağında yer aldı.

Zoom’un şu anda bir güvenlik sistemi bulunuyor; toplantı sahibi, istemediği kişiyi toplantıdan çıkarabilmekte ancak video konferanslara sızan kimi kullanıcılar gözden kaçabiliyor ve toplantıda bulunduğu süre boyunca toplantı sahiplerinin aralarında paylaştığı bilgilerine erişebiliyor. Bu gibi güvenlik açıklarının tartışılmasıyla birlikte, 2021 yılına kadar kendini geliştireceğini açıklayan ABD merkezli şirket, güvenlik önlemlerine bir yenisini daha ekliyor.

Zoom Toplantıları Coğrafi Konuma Göre Sınırlanabilecek

Zoom yeni yayımladığı blog yazısında yeni bir güvenlik önleminden bahsetti. Coğrafi konum sınırlaması getireceklerini açıklayan şirket, dış ülkelerden toplantılara katılıma sınırlama ya da engel koyulacağını belirtti. Örneğin, Ankara’da ulusal bir şirketin kendi personelleri ile düzenlediği bir video konferansa, Kanada’dan erişim mümkün olmayacak. Elbette şirket, uluslararası video konferanslar düzenleyenler için bu güncellemede ayarlamalar yapacak ancak şirket eleştirilerden kurtulabilmiş değil. Çünkü şirketin yeni teknolojisi sadece belli kullanıcıları (özel müşterileri) kapsayacak. Ayrıca VPN (sanal özel ağ) ile video konferanslara coğrafi konum sınırlamasına takılmadan erişim mümkün olabilir. Şirketin, bu eleştirileri de dikkate alarak yeni güncellemeler getirmesi bekleniyor.

İlgili Haberler

>> Zoom CEOsu Açtı Ağzını Yumdu Gözünü! Biz Amerikalıyız Çinli Değiliz!

>> Zoom veri politikasında değişiklik yaptı! Artık daha güvenli olacak!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here