10 Yaşındaki Çocuk, iPhone ve TikTok İle Babasını Batırıyordu

TikTok hesabına giriş

Günümüzde hemen herkes akıllı telefon kullanıyor. Belki geçmişte “Senin telefon için yaşın küçük” deniliyordu, ama günümüzde artık kullanım yaşı da giderek düştü denebilir. 3-4 yaşındaki çocuklar bile akıllı telefon ve tabletleri rahatlıkla kullanabiliyor, hatta eski nesle kıyasla özellikleri daha iyi kavrayabiliyorlar. Tabii bazen özellikle ebeveynlerin canını sıkan şeyler de oluyor. Onlardan habersiz olarak gerçekleştirilen binlerce dolarlık alışverişler gibi örneğin. Çocuğunuza bir iPhone hediye ederek onu mutlu ettiğinizi düşünebilirsiniz, ama peki siz de bunun sonucunda mutlu olabilir misiniz? Hele çocuğunuz TikTok da kullanıyorsa?

Apple iPhone, küçük büyük milyonlarca kişinin favori akıllı telefon markası. TikTok da oldukça popüler bir uygulama. İngiliz Telegraph’ta yer verilen bir haberde, 10 yaşındaki bir kız çocuğunun ailesini maddi olarak nasıl zor durumda bıraktığına yer verilmiş ve bu konuda tabii ki küçük kızın değil, aslında ailenin zamanında önlem alması gerektiği belirtilmiş. Şöyle ki…

Bir kişi, geçtiğimiz yeni yıl döneminde 10 yaşındaki kızına yeni bir iPhone telefon almış. Küçük kız, özellikle TikTok platformunda vakit geçirmeyi seviyormuş ve yeni telefonunu aldıktan kısa bir süre sonra, favori TikTok yayıncısına 23 kez para transferi gerçekleştirmiş. Böylece toplamda 2486 dolarlık ödeme miktarına erişilmiş. Küçük kızın ebeveynleri ise, Apple’dan mail olarak fatura geldiğinde bu durumu fark edebilmişler ve sonrasında da para iadesi için başvuruda bulunmuşlar.

iphone tiktok

“Niye engellemiyorsunuz kardeşim?”

Ebeveynlerin belirttiğine göre Apple, bu tip satın alma işlemleri gerçekleştiğinde şüpheyle yaklaşmalı ve satın alım işlemlerini durdurarak haber vermeliydi. Bu yüzden de para iadesi talebinde bulunuldu, ama tabii bu kabul edilmedi.

Yetkililer, böyle bir durumda suçun ebeveynlerde olduğunu, çocuk kullanıcıların büyük harcamalar ve benzeri can sıkıcı hamleler yapmamaları için ailelerin “çocuk modu” gibi kullanım profillerini aktifleştirmeleri gerektiğini belirtiyor. İşin ilginci ise, küçük kızın eski iPhone telefonunda bu profil varmış, ama yenisinde aktifleştirilmemiş.

TikTok hesabının işleyişinde şüpheli hareketler fark edildi ve bu kez para iadesi gerçekleştirildi

Evet, aile için şanslı bir durum aslında. Çünkü ödemelerin yapıldığı Ohidur247 kullanıcı isimli TikTok hesabı, 4 milyon takipçiye sahip ve TikTok tarafından da doğrulanmış bir hesap. Yine de bu hesabın bazı kuralları ihlal ettiği ortaya çıktı ve bunun sonucunda da ödemelerin iade edilmesine karar verildi.

Eh, ne diyelim, sanırız bu konu hem ilgili aileye hem de diğer ailelere iyi bir ders olmuştur.

İlgili Haberler

>> Pikachu, Bu Kez Telefonlarınızı Kablosuz Şarj Ediyor!