Sağlık Bakanlığı Çin Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklama Yaptı! İşte Detaylar…

Sağlık Bakanlığı Çin Koronavirüs Aşısı Hakkında Açıklama Yaptı! İşte Detaylar…

virüslerin hastalık yapması engellenebilir
Google News Abone Ol

Sağlık Bakanlığı tarafından 30 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’ye getirilen CoronaVac adlı Çin Koronavirüs aşısı hakkında açıklamalarda bulundu. 

Birçok kişi Çin aşısı CoronaVac’ın 30 Aralık tarihinde gelmesinin ardından geçen günlerde neden aşının yapılmadığıyla ilgili sorular sormaya başlamıştı. Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan yorumlara inanmak biraz güç olsa da bugün Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile aşının neden yapılmadığının detayları ortaya çıktı.

Sağlık Bakanlığımız tarafından yapılan açıklama ile Çin Koronavirüs aşısı CoronaVac’ın analiz süreçlerine dair görüntüler paylaşıldı. Yapılan açıklama ile en az 14 gün sürecek güvenlik kontrollerin ardından Koranavirüs aşısına acil kullanım onayı verileceğini belirtildi. Çin Koronavirüs aşısı sağlık bakanlığı test ve analiz

Sinovac tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı CoronaVac (halk arasında Çin Koronavirüs aşısı) test çalışmalarıyla ilgili laborotuvarlardan yeni görüntüler paylaşıldı. CoronaVac aşıları 30 Aralık 2020 tarihinde havayolu ile Türkiye’ye getirilmişti. İlk gelen koronavirüs aşıları hemen Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depolarına yerleştirildi. Ardından gelen parti aşılardan örnekler alınarak analiz çalışmaları için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’na götürüldü.

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca daha önce yaptığı açıklamada en az 14 gün sürecek analiz çalışmalarının ardından aşının öncelikli gruplara yapılmaya başlanacağını söylemişti. Sağlık Bakanlığımızın yetkili kurumları 14 gün boyunca CoronaVac üzerinde etkililik, kalite ve güvenilirlik başta olmak üzere birçok analiz yapacak. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun aşı onaydan geçtiği takdirde Çin Koronavirüs aşısı Acil Kullanım Onayı alacak.

Çin Koronavirüs Aşısı Etkili Olursa Onay Verilecek

Gerçekleştirilen bu testler sadece CoronaVac aşısına özel değil. Türkiye’de uygulanacak tüm tıbbi ilaç ve besinler belirli testlerden geçerek analiz ediliyor. Gerçekleştirilen analizler sonucunda Türkiye’girişi ve kullanımı konusunda onay veriliyor. Tabi testleri geçerse.Çin Koronavirüs aşısı test

Yaptığı açıklamada kullanım sürecinin hemen öncesinde analiz sürecinin en az 14 gün süreceğini belirten Sağlık Bakanlığı, aşının tüm dünyada uygulanan rutin kontrollerden geçtiği belirtti. Çin aşısı CoronaVac’ın etkisi ve güvenilirliği kanıtlanırsa, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Acil Kullanım Onayı verecek ve ardından öncelikli gruplara aşı uygulanmasına başlanacak.

İlgili haberler

>> Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Temaslıları İçin Yeni Bir Düzenleme Yaptı


CEVAP VER