CoronaVac Aşısının Koruma Gücü Ortaya Çıktı: Bu Rakamlara Çok Şaşıracaksınız!

Ruslar koronavirüs aşısına
Google News Abone Ol

Türkiye’de kullanımda olan CoronaVac aşısının koruma gücü sonunda belli oldu. Hadi gelin bu son derece ilginç rakamlara birlikte göz atalım.

Koronavirüs salgını ne yazık ki dünyanın çok büyük bir bölümünde etkili oldu. 100 milyondan fazla kişinin kaptığı virüs giderek daha fazla yayılıyor. Ayrıca ölüm oranlarında da yine benzer bir artış görülüyor. Tüm bu olumsuz tablo elbette Türkiye gibi ülkelerde de görülüyor. Pandemi için en büyük silah ise aşı olarak görülüyor.

Çin’den Türkiye için getirtilen CoronaVac aşısının etkisi ise büyük oranda netleşmeye başladı. Brezilya’da yapılan denemeler sonucunda bu aşının yüzde 50 oranında aktif olduğu görüldü. İşin ilginç tarafı işte tam olarak bu noktada başlıyor. Türkiye’de aşının etkisi yüzde 91,25 olarak ölçüldü. Diğer ülkelerle kıyaslandığında bu gerçekten de yüksek bir rakam.

CoronaVac aşısının koruma gücü yetersiz kaldı

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, aşının ne kadarlık bir etki gösterdiği kesin olarak ortaya çıkarıldı. Buna göre Sinovac şirketi tarafından geliştirilen bu aşının etki oranı yüzde 50,65 olarak ölçüldü. Oysaki Türkiye’de söylenen rakam yüzde 91,25 gibi yüksek seviyedeydi. Aradaki fark kafalarda soru işareti yarattı.

CoronaVac aşısının koruma gücü
Salgında kullanılacak bu aşı ile ilgili önemli bir tartışma konusu daha var. İki doz halinde uygulanan aşının hangi aralıklarla kullanılacağı net değildi. Fakat şirket bu konuda da bir öneride bulundu. Buna göre her bir doz arasında 14 gün olması yeterliydi. Deneye katılan kişilere iki haftada bir aşı uygulaması yapıldı.

CoronaVac aşısı kullanılmaya devam edilecek

Yapılan araştırmalar sonucunda CoronaVac koruma gücü aşının acil kullanımı için uygun bulundu. Çin Ulusal Tıp Ürünleri İdaresi tarafından onaylandı. Böylece yasal hale geldi. Türkiye’nin bu aşılardan almasının en büyük nedeni hiç şüphesiz dünya genelinde yaşanan aşı kıtlığıydı.

CoronaVac yan etkileri hakkında ise neredeyse hiçbir açıklama yapılmadı. CoronaVac koruma gücü yetersiz kalmakla birlikte yan etkilerinin büyük olma ihtimali korkutuyor. Peki siz Çin aşıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Aşıları Başarılı Olabilecek Mi? İşte Merak Edilen Etki Oranları

>> Çin Piyasası Karışacak Gibi Görünüyor: Alibaba Kurucusu Jack Ma Liste Dışı Kaldı


CEVAP VER