150W Hızlı Şarj Özellikli İlk Telefon, MWC2022’de Gösterildi! İşte Detaylar!

Oppo, geçtiğimiz gün Mobile World Conference 2022 (MWC 2022) kapsamında yeni bir şarj teknolojisini tanıtmıştı. 150w SuperVOOC şarj teknolojisi, 4500mAh pile sahip bir telefonu, yalnızca 15-17 dakika civarında tamamen şarj edebiliyor. En azından şu an için yetkililer tarafından söylenenler bu yönde.

Yeni gelen başka bir haber ise, bu teknolojinin ilk kullanılacağı telefonun OnePlus Nord 3 olabileceğini söylüyor. Bildiğiniz gibi OnePlus, Oppo’nun markalarından bir tanesi.
PhoneArena’da yer verilen bilgilere göre OnePlus Nord 3, 150w SuperVOOC hızlı şarj teknolojisini kullanacak ilk akıllı telefon olabilir. Bu telefonun 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla teknoloji severlere sunulması bekleniyor, ki zaten hızlı şarj teknolojisinin de yine bu dönemde kullanıma hazır hale geleceği söylenmişti.

Tabii ki bu teknoloji, ilerleyen günlerde farklı telefonlarda da kullanılacak ve hızlı şarj tarafında yeni bir standart halini alacaktır. Diğer üreticilerin de bu yönde hamleler yapması ve sonuç olarak daha kısa şarj sürelerini sunması muhtemel. Burada önemli bir nokta da “güvenlik” konusu, ki bunun için de çeşitli testlerin yapılacağı düşünülüyor.

150W Hızlı Şarj Özellikli İlk Telefon, MWC2022'de Gösterildi! İşte Detaylar!

SuperVOOC hızlı şarj nedir?

SuperVOOC, yakın zamanda akıllı mobil cihazlarda kullanılması planlanan bir hızlı şarj teknolojisidir. Geçtiğimiz gün MWC 2022 kapsamında, Oppo tarafından resmen tanıtılmıştı. Yİne Oppo’nun sahibi olduğu OnePlus markasıyla da ilk kez son tüketiciyle buluşmaya hazırlanıyor.

Bu teknolojiye sahip 4500mAh pilli bir telefonun 5 dakikada 0’dan %50’ye, 15-17 dakikada da %100’e güvenle şarj olabileceği belirtiliyor.

Örneğin, günümüzde 65w hızlı şarj teknolojili bir telefon, yaklaşık 40 dakikada tamamen şarj olabiliyor. Tabii daha iyisini sunanlar da var.

Örneğin Xiaomi, hali hazırda yeni pek çok ürününde 120w hızlı şarj desteğini veriyor.

Xiaomi’nin HyperCharge olarak adlandırdığı bu hızlı şarj teknolojisi, 5000mAh değerdeki bir pili 17 dakikada şarj edebiliyor. Yani aslında Oppo’nun karşısında çok ciddi bir rakip var da diyebiliriz.

Tüm bu çalışmaların sonucunda en kârlı çıkacak taraf ise, muhtemelen biz teknoloji severler olacağız.

İlgili Haberler

>> Silent Hill: Milyon Dolarlık Bir Markanın Domain’i Elinize Geçse Ne Yapardınız?